profil

Joseph Conrad-Korzeniowski

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Urodził się 3 grudnia 1857r. w Berdyczykowie na Ukrainie. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Będąc małych chłopcem wraz z rodziną zostaje zesłany w Głąb Cesarstwa Rosyjskiego. W niedługim czasie umiera jego matka a on wraz z ojcem wyjeżdżają do Lwowa a później Krakowa. Po śmierci ojca jego opiekunem zostaje wuj . Istnieją przypuszczenia , że Konrad uczył się we Lwowie i Krakowie , ale wiadomości te nie są potwierdzone , ponieważ będąc małym chłopcem bardzo często chorował co mogło być powodem jego nieobecności w szkole.

13 października 1874 r. Konrad wyjeżdża do Francji , aby tam rozpocząć pracę jako marynarz. Konrad nie uzyskując pozwolenia od rosyjskiego konsula na służbę w marynarce francuskiej , zaciągnął się na statek angielski. W roku 1886 dostał dyplom kapitański i obywatelstwo brytyjskie. Ciężka choroba zmusiła go porzucenia pracy i powrotu na ląd. Pierwszą powieścią napisaną prze Konrada było „Szaleństwo Almayera” –1889 r.

1896 r. ożenił się i zamieszkał na stałe na południu Anglii. Miał trudności finansowe . Mimo, że jego powieści i nowele były wysoko oceniane przez znawców to wśród czytelników nie cieszyły się powodzeniem.

Conrad podejmował wielokrotnie problemy odwagi, odpowiedzialności za innych, przyjaźni między dorosłymi mężczyznami-towarzyszami służby wojskowej lub morskiej . Charakterystyczna jest również conradowska hierarchia wartości, w której dominują ideały obowiązku , wierności i honoru. Pracę uważał za naczelny obowiązek człowieka.

Powieści:

1)Szaleństwo Almayera

2)Wyrzutek 1896

3)Murzyn z załogi Narcyza 1897

4)Lord Jim ( Zasadniczą rolę w kształtowaniu scenerii Lorda Jima odegrały cztery pobyty autora na Dalekim Wschodzie

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata