profil

Moja własna analiza i charakterystyka, dwóch wybranych postaci z dramatów Shakespeara.

poleca 85% 308 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Najwybitniejszym dramaturgiem XVI wieku był William Shakespear. Urodził się on 23 kwietnia 1564 roku w Startfordzie.
Pisał dramaty, sztuki teatralne, poematy, sonety, kroniki oraz komedie. Jako pierwszy odważył się wprowadzić do dramatów piosenki, żarty oraz szerszą tematykę. Złamał zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Był założycielem teatru ,,The Globe” w Londynie.
Do jego największych dzieł zaliczamy min „ Romea i Julię” oraz Makbeta. W utworach tych występują bardzo charakterystyczne postacie kobiece, jakimi są Julia Capuletti i Lady Makbet.

Julia, bohaterka tragedii lirycznej Shakespeara pt. „Romeo i Julia” pochodzi z zamożnego i szanowanego w całej Weronie domu Capulettich. Jest bardzo delikatną i wrażliwą dziewczyną. Na balu w domu swoich rodziców poznaje młodego panicza Romea i zakochuje się w nim z wzajemnością. Nie wie, że pochodzi on ze znienawidzonego rodu Montecchich, a gdy dowiaduje się o tym, nie ma to dla niej żadnego znaczenia. Potajemnie bierze ślub z ukochanym, przeciwstawiając się rodzicom, którzy chcą ja wydać za mąż za innego. W chwili rozłąki zdolna jest nawet popełnić samobójstwo, byle dochować wierności ukochanemu.
W Makbecie natomiast główną postacią kobiecą jest Lady Makbet, żona tytułowego bohatera. Bardzo kocha swojego męża i pragnie dla niego wszystkiego co najlepsze. Ma jednak własne zapędy władcze i pod przykryciem słabej, nieodpornej i bezbronnej niewiasty, snuje plan zabicia króla Dunkana, ukazując tym swój prawdziwy, twardy charakter i okrucieństwo.
Bohaterki utworów łączy: bezgraniczna miłość do swoich mężów. Dla nich były gotowe zrobić wszystko. I tu kończą się podobieństwa. Pozostałe cechy począwszy od wieku, różnią je całkowicie.

Julia była naiwną, czternastoletnią dziewczyną, nie znającą życia. Lady Makbet natomiast dojrzałą, doświadczoną panią Kawdoru, a z czasem i Szkocji. Młoda pani Montecchi pragnęła tylko miłości i bliskości ukochanego; drugiej bohaterce to nie wystarczało, była żądna władzy i pieniędzy.
Intrygi Julii ograniczały się tylko do tego, aby być z Romeem, chciała się wyrzec nawet rodziny, mówiła do Romea: -,,(...)powiedz, że mnie kochasz, a ja wyrzeknę się swojego rodu.”
Lady Makbet natomiast intrygowała, jak zdobyć władzę dla swojego męża i zatuszować kolejne zbrodnie.

Pozornym podobieństwem były samobójstwa obu kobiet, lecz motywy tego czynu były skrajnie różne.
Żona Makbeta zrobiła to z tchórzostwa, gdyż nie mogła już znieść wyrzutów sumienia. Ogrom popełnionych zbrodni był tak wielki, że nie pozwalał jej dalej żyć. Julia natomiast zrobiła to, bo nie wyobrażała sobie dalszego życia, bez ukochanego. Samobójstwo zbliżyło ją do ukochanego.
Moim zdaniem, Julia była słodką, papierową i bezbarwną postacią. Jaj miłość była piękna, lecz dziecinna. Lady Makbet natomiast była dojrzałą kobietą, która wiedziała, że nie tylko miłość liczy się w życiu; trzeba mieć jeszcze władzę i pieniądze. Konsekwentnie ,,po trupach” dążyła do celu.
Jeżeli chce się w życiu osiągnąć tak wiele, trzeba być bezwzględnym.
Podziwiam taką postawę, ale jej nie pochwalam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty