profil

Na podstawie dramatu J. Słowackiego "Balladyna" oraz dwóch wybranych przykładów literackich uzasadnij, że nie ma zbrodni bez kary.

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-02
poleca 84% 2899 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy z nas może potwierdzić stwierdzenie, że nie ma zbrodni bez kary. Jest to znana od wieków prawda. Wszystkie nasze czyny niosą za sobą konsekwencje, a te złe w szczególności. Czym jest zbrodnia, wie każdy. To pozbawienie kogoś życia. Prawo przewiduje różne formy kary za popełnienie tego czynu. Zależnie od kraju mogą to być wyroki śmierci, dożywotniego aresztu lub pozbawienia wolności na okres kilku lat. O zbrodniach słyszymy codziennie, w dzisiejszych czasach jest to coraz powszechniejsza forma wymierzania "sprawiedliwości" innym, niestety według naszych upodobań. Jest to temat nieunikniony. Niestety zbrodnie te popełniane są coraz częściej z błahych powodów. Samej zbrodni można uniknąć, jednak kary za nią już nie tak łatwo.

Także w literaturze pisarze podejmowali się rozwijania tego wątku, i napisali utwory literackie oparte na powyższej prawdzie moralnej. W swoim utworze "Balladyna" Juliusz Słowacki przedstawia historię okrutnej i żądnej władzy Balladyny, która w drodze do królewskiego tronu nie cofnie się przed niczym. Pewnego dnia do domu jej matki przybywa młody władca zamku - Kirkor, który za radą Pustelnika szuka żony wśród ubogich dziewczyn. Duszki służące Goplanie (pani jeziora Gopło) podpowiadają wdowie, aby córki - Alina i Balladyna, udały się na zbiór malin. Oczywiście ta, która zbierze więcej poślubi Kirkora. Zazdrosna Balladyna gotowa jest zabić własną siostrę, która uzbierała więcej malin. Na jej czole pojawia się niezmywalna plama krwi. Nie mówi matce o tym, co zrobiła, a nieświadoma matka zaczyna źle myśleć o zmarłej Alinie. Po zaślubinach Balladyna zamieszkuje na zamku Kirkora, ten jednak musiał udać się w podróż. Żądna władzy siostrobójczyni urządza ucztę. Na zamku widzi widmo Aliny i wypiera się swojej matki wypędzając ją z uczty - piorun oślepia staruszkę. Obiera za kochanka Kostryna i wspólnie zabijają posłańca od Kirkora, Gralona oraz Grabca, a Balladyna uśmierca w walce Kirkora. Na uczcie łamie się zatrutym chlebem z Kostrynem, po czym on umiera. Gdy jednak przychodzi dzień, w którym musi osądzić zbrodniarzy, tym samym nieświadomie wydaje na samą siebie wyrok śmierci - uderza w nią piorun.

Kolejnym przykładem z literatury jest "Makbet" W. Shakespeara. Tytułowa Lady Makbet podobnie jak Balladyna, nie cofnie się przed niczym, by zdobyć koronę królewską. To właśnie na utworze "Makbet" Słowacki wzorując się napisał "Balladynę".

Powieść biblijna o braciach Kainie i Ablu również jest przykładem na to, że nie ma zbrodni bez kary. Tu przyczyną zbrodni była zazdrość. Kain zabił swojego brata myśląc, że nikt tego nie widzi. Tymczasem Bóg widział, co dokonał bratobójca. Po wszystkim Kain zaczął bać się ludzi, wstydził się siebie.

Powyższe przykłady z literatury dokładnie potwierdzają tezę zawartą w temacie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty