profil

,„O których utworach można powiedzieć, chronią przed jałowością życia” -człowiek względem drugiego człowieka.

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,„O których utworach można powiedzieć, chronią przed jałowością życia” -człowiek względem drugiego człowieka.

1. Wstęp
Człowiek szuka szczęścia w dobrach materialnych, w luksusie, w zdobywaniu sławy, w robieniu kariery, w ciągłym dążeniu do osiągania materialnego celu. Uważa, że gdy osiągnie pożądane przedmioty, stanie się szczęśliwy. Jednak to chyba nie do końca prawda, nie przedmioty zdobią człowieka. Gdy ludzie nie mają, z kim dzielić swoich porażek i sukcesów stają się samotni, a życie przestaje mieć jakikolwiek sens. Bo przecież nagromadzone przedmioty nie zastąpią żywej istoty. Człowiek do szczęścia potrzebuje innych ludzi. Potrzebuje ich lubić, kochać, być lubianym i kochanym. Najbardziej obrazowo przestawia to sytuacja z ogrodu Eden, gdzie Adam, choć posiadał wszystko nie czuł się szczęśliwy. Dopiero drugi człowiek- Ewa- była dopełnieniem jego szczęścia

2. Rozwinięcie
2.1. Przed jałowością chroni miłość:
2.1.1. Przed jałowością chroni miłość kochanków:
Nie mogą bez siebie żyć, poszukują nieustannie swego towarzystwa. Rozłąka staje się największym nieszczęściem.
* „Tristan i Izolda”
* Ich uczucie to niezależna od ludzkiej woli siła.
* Kochankowie wypijają przez pomyłkę miłosny napój przygotowany dla Izoldy i króla Marka, do którego wiózł go Tristan
* Tristan i Izolda zakochują się w sobie, jednak nie mogą żyć razem, zostają rozdzieleni.
* Mimo tego kochają się tak, że gotowi są oddać za siebie życie, cierpieć, znosić wszelkie upokorzenia.
* Miłość kochanków, skazana na ziemi na klęskę, zatriumfowała po ich śmierci, poprzez głóg wyrastający z grobu symbolizujący nierozerwalną więź łączącą kochanków i potęgę miłości, która jest wieczna.

* „Romeo i Julia”
* Romeo i Julia pochodzą z dwóch skłóconych ze sobą rodów.
* Była to miłość od pierwszego wejrzenia.
* nie mogą być razem, choć bardzo się kochają.
* Obje - skutkiem fatalnej pomyłki - popełniają samobójstwo, żadne z nich nie chce żyć bez drugiego.
* Uczucie jednak zwyciężyło- kochankowie zostali pochowani w jednym grobie

2.1.2. Przed jałowością chroni miłość rodziców do dzieci, dzieci do rodziców:
* „Treny” Kochanowski. Ojciec potrzebuje swojej córki. Nic nie jest w stanie wypełnić braku spowodowanego jej śmiercią. Zostały mu tylko łzy, wspomnienia, przedmioty, których kiedyś używała Urszulka. Ojciec poszukuje dziecka wszędzie: w marzeniach czy we śnie: „Pociesz mię, jako możesz, a staw się przede mną/ Lubo snem, lubo cieniem, lub marą nikczemną" – Tren.

2.2. Przed jałowością chronią przyjaciele:
* „Maty Książę” A. Saint-Exupery. Podczas rozmowy z lisem bohater uczy się, jak ważną rzeczą są więzi przyjacielskie. Dowiaduje się, co to znaczy stwarzać więzy i wzajemnie się oswajać, czyli dorastać do przyjaźni. Wie też, że każde takie oswojenie niesie ryzyko łez. „Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać (....) a ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, ludzie nie maja przyjaciół.” „oswoić znaczy stworzyć więzy. Teraz jesteś dla mnie tylko Małym chłopcem podobnym do stu tysięcy innych chłopców. Nie potrzebuje ciebie. I ty także nie potrzebujesz mnie. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie- i jeśli mnie oswoisz moje życie nabrałoby blasku.”

* „Ziemia, planeta ludzi” A. Saint-Exupery opowiada o więziach, które pojawiają się między lotnikami biorącymi udział w wielu niebezpiecznych akcjach. Nieustanne narażanie życia, bohaterskie loty przez Atlantyk i nad groźnie ośnieżonymi Andami, honor, który nie pozwala pilotowi uciec, lecz nakazuje mierzyć się z przeszkodami - wszystko to powoduje, iż między ludźmi wytwarza się nawet coś więcej niż przyjaźń. Oni przeżywają braterską więź. Łączą ich zaś nie więzy krwi, ale wspólne przywiązanie do szczytnych wartości, takich jak honor, odwaga, odpowiedzialność. „Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, ale patrzeć w tym samym kierunku”.

3. Zakończenie
Szczęście ma dla każdego inne znaczenie: niektórzy potrzebują niewiele, by czuć się szczęśliwymi, gdy z kolei inni wiecznie są niezadowoleni i zawsze poszukują celu, który pozwoli im się spełnić. Gromadząc nieustannie jakieś przedmioty, w pogoni za pieniądzem, nie zwracają uwagi na to, co tak naprawdę daje im radość życia. Paul Holbach powiedział kiedyś: „ To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia " i chyba miał sporo racji. Przed jałowością życia chronią nas przede wszystkim bliscy- ci, na których zawsze możemy polegać. To właśnie oni sprawiają, że czujemy się tak naprawdę szczęśliwi i dowartościowani. Żadna rzecz nie da nam tego, co możemy otrzymać od bliskich osób „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” A. Saint-Exupery. Często jednak zapominamy, co w życiu jest najważniejsze, ciągle biegniemy do przodu zostawiając za sobą ludzi, którzy są nam potrzebni, tylko, dlatego, że ich kochamy. Rzeczy naprawdę ważne, to rzeczy, które mogą znaczyć więcej niż samo życie- kochanie i bycie kochanym, przyjaźń, oddanie, odwaga, współczucie, to wszystko powinnyśmy cenić, często jednak ludzie nie wiedzą, co mają dopóki tego nie stracą. „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...". To słowa ks. Twardowskiego

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty