profil

Warszawa - zabytki

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-22
poleca 85% 2727 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Warszawa - miasto położone na Nizinie Mazowieckiej, po obu brzegach Wisły. Jest stolicą Polski od 1596 roku, kiedy to Zygmunt III Waza przeniósł ją z Krakowa. Wiele warszawskich zabytków zostało wpisanych na listę UNESCO (np. Stare Miasto).

Nasi władcy mieli swoją siedzibę na Zamku Królewskim, który zastał wybudowany w miejscu dawnego grodu Piastów Mazowieckich. W latach 1598- 1618 zamek był odnowiony, ozdobiony obrazami i rzeźbami, przebudowano okna, powstały nowe sale. Na tym zamku w 1791 r. uchwalono konstytucje 3 maja, a w czasie powstania listopadowego (1831 r.) sejm zdetronizował cara Rosji Mikołaja I formalnego króla Polski.

Kolumna Zygmunta stoi na placu zamkowym od 1647 roku. Znajdujące się wokół niej odrestaurowane kamieniczki z XVII w. stanowią jedną z najpiękniejszych części starówki.

Wilanów to rezydencja Jana III Sobieskiego, która powstała z przebudowy skromnego dworku szlacheckiego. Otoczony parkiem i ogrodem jest jednocześnie jednym z najstarszych, bo ustanowionym już w 1805 roku polskich muzeów. Od 1733 roku Wilanów był rezydencją magnacką i arystokratyczną znanych polskich rodów Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich.

Łazienki Królewskie to pałac Na Wodzie i park, które były podmiejską rezydencją ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tutaj król zapraszał na obiady czwartkowe wybitnych artystów i pisarzy. W Łazienkach wybudowano również teatr Na Wyspie, gdzie do dziś są wystawiane oryginalne spektakle. Stojący tam pomnik Fryderyka Chopina jest rozpoznawalny na całym świecie.

W tym samym czasie co Łazienki powstał przepiękny Pałac Prymasowski, który jest przykładem budownictwa klasycystycznego w Polsce.

Jednym z najpiękniejszych parków Warszawy jest założony w 1727 r. Ogród Saski, który był pierwszym warszawskim parkiem otwartym dla publiczności.

Symbolem powojennej Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki wzniesiony w latach 1952- 55. Mieszczą się tam teatry, instytuty i sala Kongresowa. Na położonym 115 metrów ponad ziemią tarasie możemy podziwiać panoramę miasta.

Wszystkie ważne uroczystości odbywają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tutaj są złożone prochy anonimowego bojownika poległego w walce o Lwów, należący do Polski przed II wojną światową.

Syrenka - symbol Warszawy, który znajduje się w jej herbie. W prawej dłoni trzyma miecz a w lewej tarczę - nawiązujące do opowieści o powstaniu miasta, legendy o rybaku Warsie i syrence Sawie. Pomnik syrenki stoi nad Wisłą na warszawskiej starówce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty