profil

Różne wizje zaświatów. Analizując Tren X Jana Kochanowskiego o wiersz „Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana, zwróc uwagę na portret dziecka oraz kreacje innych bohaterów

poleca 85% 170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Różne wizje zaświatów. Analizując Tren X Jana Kochanowskiego o wiersz „Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana, zwróc uwagę na portret dziecka oraz kreacje innych bohaterów

„Treny” Jana Kochanowskiego powstały na początku 1579 roku, kiedy to nagle zmarła jego ukochana, dwuipółletnia córeczka – Urszula. Są to utwory liryczne, w których wyraża się żal po czyjejś śmierci. W trenach zazwyczaj możemy dostrzec opisy czynów, zalet oraz zasług zmarłej osoby. Mistrz z Czarnolasu ujawnia całą miłosc i czułość. Jakimi darzył swoje dziecko.
Natomiast wiersz „Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana jest aluzją do jednego z trenów Jana Kochanowskiego, w którym śpiący poeta widzi we śnie swoją zmarła matkę wraz z Urszulą.
Tren X jest monologiem, rozpoczyna go apel zrozpaczonego ojca do nieżyjącej już Orszuli. Podmiot liryczny, którego możemy utożsamic z Janem Kochanowskim opłakuje zmarła córkę. Poeta zadaje mnóstwo pytań do zmarłego dziecka, między innymi jest ciekawy, gdzie się teraz znajduje i czy jest szczęśliwa w danym miejscu. Nie uzyskując od córki żadnych informacji oraz odpowiedzi, ojciec przypuszcza, że dziecko o nim już zapomniało. Podmiot pyta również o pośmiertne drogi, które wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej oraz mitologicznej. Jednakże podobnie jak w przypadku innych pytań, nie udaje mu się uzyskac żadnej odpowiedzi. Warto zauważyc, że w tym właśnie momencie poeta zaczyna wątpic w życie wieczne.
Jan Kochanowski w swoich trenach przedstawia Urszulkę jako grzeczną, wesołą, posłuszną, pracowitą oraz niewinną dziewczynkę. Ponadto dodaje, że została obdarzona wielkim talentem poetyckim – to właśnie w niej pokładał największe nadzieje. Poeta – ojciec jest zdruzgotany po śmierci dziecka, nie wyobraża sobie życia bez najukochańszej córeczki, za którą wciąż tęskni. Z cała pewnością w Trenie X można odnaleźć wątek filozoficzno – religijny. Poeta przeżywa kryzys wiary. Jest niepewny tego, co dzieje się z człowiekiem po śmierci.
Wiersz Bolesława Leśmiana „ Urszula Kochanowska” podobnie jak „Tren X” jest monologiem. Bohaterką i podmiotem liryczny utworu jest Urszula. Dziewczynka, którą możemy utożsamic ze zmarła córką Jana Kochanowskiego, opowiada o swoim spotkaniu z Bogiem, które miało miejsce w niebie. W wiersz Leśmiana Urszulka wydaje się być osobą dorosła, nie odnajdujemy żadnych zwrotów i wyrażeń które są charakterystyczne dla małej dziewczynki. Dziecko cały czas wierzy, że niedługo będzie mogło spotkac się ze swoimi rodzicami, za którymi bardzo tęskni. Córeczka każdego dnia przygotowuje dom, wierząc że niedługo odwiedzą ją najbliżsi. Jednakże jej marzenia nie spełniły się. Dziewczynka jest samotna w nowym, nieznanym miejscy, odczuwa lęk przed Bogiem. Jest osobą nieszczęśliwą, ale Bóg stara się ja pocieszyc.
Bóg w wierszu „ Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana jawi się jako stwórca, Pan litościwy. Posiada on cechy ojcowskie, próbuje pocieszyc małą, niewinną dziewczynkę. Jednak nie potrafił spełnic życzenia Urszulki, która prosiła, aby życie w niebie wyglądało tak jak w Czarnolesie.
Obydwa utwory przedstawiają portret Urszuli. W Trenie X odnajdujemy liczne pytania, które dotyczą życia po śmierci. Natomiast wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska” jest opisem nieba, który jest porównywalny do naszych wyobrażeń, powstałych podczas lektury Pisma Świętego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty