profil

Chiny - informacje ogólne - notatka

poleca 85% 121 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chińska cywilizacja jest to jedna z najstarszych na świecie, już w czasach starożytnych osiągnęła wysoki poziom rozwoju. Jej wynalazki, między innymi druk, kompas, papier, porcelana, czy proch strzelniczy, upowszechniły się na całym świecie. Chiny charakteryzują się też oryginalną kulturą. To właśnie jej zabytki, takie jak Wielki Mur Chiński, przyciągają do Chin ponad 55 milionów turystów rocznie.
Wielki Mur Chiński jest najdłuższą budowlą stworzoną przez człowieka. W części głównej liczy około 2450 km, z bocznymi odgałęzieniami ma jednak co najmniej 6400 km długości. Wielki Mur miał za zadanie chronić mieszkańców kraju przed najazdami plemion koczowniczych. Pierwsze jego fragmenty powstały w VI w.p.n.e, całość została natomiast ukończona w XVII wieku n.e.

Jeśli chodzi o pismo chińskie, to składa się ono z około 50 tys. znaków. Jednak do porozumiewania się za jego pomocą wystarczy opanować około 6 tys. znaków.

Wojownicy wu shu, chińskich sztuk walki znanych w Europie pod nazwą king-fu, dbają nie tylko o kondycję fizyczną. Ważny jest dla nich także rozwój intelektualny oraz kształcenie postawy etycznej. W Chinach mówi się: "Ucząc się sztuki walki, przede wszystkim uczysz się być dobrym człowiekiem".

Taniec smoka to jeden z obrzędów obchodzonego w Chinach początku lata Święta Smoka. Wykonuje go około 60 tancerzy, kierujących ruchami zbudowanego z bambusa i kolorowego papieru potwora.

Chiny jest to najludniejszy kraj na świecie. Żyje w nim około 20% mieszkańców naszego globu.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta