profil

CHINY - podstawowe informacje

poleca 85% 1039 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chiny to największe państwo całkowicie położone w Azji. Chiny to najbardziej zaludnione państwo świata, na 1 km2 przypada tam 115 osób. W sumie mieszka tam około 1,4 mld ludzi. Stolicą Chin jest Pekin, lecz największym miastem jest Szanghaj. W Chinach leży największy szczyt świata Czomolungma (Mount Everest), który ma wysokość 8848 m. n.p.m. Chiny to republika z prezydentem na czele.

Pomimo, że Chiny mają bardzo dużo bogactw naturalnych takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny, antyman, wolfram, boksyt, ruda żelaza, cyna, ołów, mangan, rtęć, molibden, sól kamienna, fosforyt, gips i magnez i państwo ma z tego olbrzymie dochody to większość ludności mieszka w biedzie i niedostatku. Biedni ludzie są zmuszeni do mieszkania w okropnych warunkach. Mieszkając w barakach lub innych namiotach, nie mają gdzie dbać o czystość co powoduje wiele chorób, które często prowadzą do śmierci. Nie mają pieniędzy na porządne jedzenie więc są zmuszeni do jedzenia psów, kotów oraz innych zwierząt, których na co dzień. Najbiedniejsi ludzie pracują jako rybacy, pracują w fabrykach metali, rzadziej zajmują się rzemiosłem. Często też zdarza się, że ludzie zmuszani są do ciężkiej pracy wbrew ich woli i to za darmo. Bogaci ludzie przeważnie posiadają własne firmy lub są politykami. Wszystkiemu winny jest ustrój komunistyczny wprowadzony w 1949r. po zniesieniu cesarstwa.

Najczęściej uprawianą rośliną w Chinach jest ryż. Aby mieć więcej terenu pod uprawę tej najbardziej dochodowej rośliny nawadnia się pustynie. Chiny są również światowym liderem w uprawie jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, słodkich ziemniaków (batatów), herbaty, tytoniu i bawełny. Z punktu widzenia handlu największe znaczenie ma bawełna. Dla potrzeb lokalnej konsumpcji hoduje się głównie świnie i kurczaki. Chiny też słynne są z dużych połowów ryb. Są jednym z głównych producentów na całym świecie. Rybacy łowią w morzu Południowochińskim w takich portach jak: Ludy, Qinhuangdao, Tianjin, Qingdao, Szanghai.

Chiny mają bardzo wiele pięknych zabytków, lecz najwspanialszym zabytkiem jest Wielki Mur. Jest on największą budowlą na całym świecie widoczną nawet z kosmosu. Ma on 2000km długości. Chiny mają również bogatą historię oraz specyficzną kulturę.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta