profil

"Pan Tadeusz" krótkie streszczenie

poleca 82% 2323 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Pan Tadeusz streszczenie

Epopeja Narodowa powstała 1834r. w Paryżu, gdzie Mickiewicz był na emigracji. Akcja utwór obejmuje 5 dni 1811 i jeden dzień 1812 roku. Fabuła "Pana Tadeusza" obejmuje czas od roku 1791 do 1812 roku.

Wszystkie wydarzenia rozstrzygają się na Litwie, w Soplicowie, posiadłości Sędziego Soplicy. Część zdarzeń ma miejsce w położonym nieopodal zaścianku szlacheckim, Dobrzyn (na Mazurach).

"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem" + epilog

Zajad - czyli zbrojny najazd jaki dokonała szlachta dobrzyńska na Soplicowo.

I Gospodarstwo
Soplicowo "centrum polszczyzny". Powrót Tadeusza z Wilna (po 10 latach walki). Spotkanie Tadeusza z Zosią. Przyjęcie na zamku. Poznanie Telimeny. Kłótnia Asesora z Rejentem, czyj chart jest lepszy.

II Zamek
Hrabia poznaje historię zamku i nie chce go oddać Soplicom, Hrabia jest oczarowany widokiem Zosi. Telimena uwodzi Tadeusza podczas śniadania. Dalszy ciąg sporu o charty.

III Umizgi (zaloty)
Hrabia zaleca się do Zosi, jednak zostaje odrzucony. Podczas grzybobrania Sędzia opowiada Telimenie o swoich planach wobec Tadeusza. Hrabia i Tadeusz rywalizują o względy Telimeny - wygrywa Tadeusz, dostaje list i klucze do jej pokoju.

IV Dyplomatyka i łowy
Narada szlachty w karczmie u Jankiela. Przewodzi Ks. Robak. Podczas polowania Hrabia i Tadeusz uciekają przed niedźwiedziem. Ratuje ich ks. Robak. Wojski gra koncert na rogu myśliwskim. Wojski opowiada historię Domejki i Dowejki.

V Kłótnia
Tadeusz poznaje osobiście Zosię. Dostrzega niedobory urody i Telimeny. Podczas uczty ma miejsce kłótnia Sędziego z Hrabią. Hrabia odwołuje się jako wróg Sopliców.

VI Zaścianek
Soplica wysyła pozew do Hrabiego i Gerwazego. Ks. Robak próbuje odwieść go od tego pomysłu. Hrabia udaje się do Dobrzyna.

VII Rada
W Dobrzynie ma miejsce Rada o tym czy wzniecić powstanie na Litwie. Maciej nad Maćkami nie zgadza się. Gerwazy namawia szlachtę do najazdu na Soplicowo.

VIII Zajazd
Robak wyznaje Sędziemu kim jest. Tadeusz udaje się do Sędziego z prośbą o pozwolenie wyjazdu. Sędzia nie zgadza się. Kłótnia Tadeusza z Telimeną i definitywne rozstanie. Pojmanie Tadeusza przez Hrabiego i napad szlachty dobrzańskiej.

IX Bitwa
Dobrzyńscy plądrują Soplicowo. A rano zostają związani przez Rosjan. Ratuje ich ks. Robak i rozpoczyna się bitwa. Robak ratuje życie Gerwazemu a sam zostaje ranny. Polacy zwyciężają dzięki Wojskiemu, który atakuje starą sernicą.

X Emigracja. Jacek
Tadeusz i Hrabia opuszczają Soplicowo. Hrabia wyznaje miłość Telimenie i dostaje od niej szarfę. Tadeusz dostaje od Zosi relikwiarz (suknia św. Józefa patrona par zakochany) i wizerunek św. Genowefy. Robak wyznaje Gerwazemu kim jest. Gerwazy mu przebacz i Robak umiera. Wybucha wojna Francji z Rosją.

XI Rok 1812
"Obiad polski" na życzenie Dąbrowskiego. Powrót Tadeusza i Hrabiego. Zrehabilitowanie Jacka. Zaręczyny trzech par.

XII Kochajmy się
Wilka uczta. Jankiel gra na cymbałach. Polonez: I para Podkomorzy i Zosia

W załączniku rozrysowane związku pomiędzy poszczególnymi bohaterami w charakterze drzewka.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata