profil

Stres – potrzebny czy nie?

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Wszystkie wydarzenia związane z silnymi emocjami – tymi pozytywnymi i tymi negatywnymi – wywołują stres, z którym często nie możemy sobie poradzić. O nim postanowiłyśmy porozmawiać z naszą Panią pedagog – mgr Wioletą Nowak, zwłaszcza że trzecioklasiści będą musieli się już wkrótce z nim zmierzyć.

Tropiciele: Dzień dobry! Czy mogłaby nam Pani udzielić odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań dotyczących stresu?
Pani pedagog: Oczywiście.

T.: Zacznijmy od tego - jakie mogą być objawy stresu?
P.: Stres to pojęcie bardzo szerokie. Ogólnie mówiąc, jest to reakcja organizmu na przeszkody, takie jak: zbyt duże obciążenie fizyczne lub psychiczne, niebezpieczeństwo, sytuacje niecodzienne, trudne. Bodźce te wywołują reakcję obronną organizmu, jego mobilizację w kryzysowych momentach, jeżeli stres jest krótkotrwały. Jeżeli zaś trwa bardzo długo, może powodować osłabienie, niepokój, a także dolegliwości fizyczne.

T.: Czy możemy sobie skutecznie z nim radzić? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
P.: Myślę, że każdy z nas ma własne, wypróbowane sposoby walki ze stresem. Moim zdaniem życie bez stresu jest niemożliwe. Wszyscy potrzebujemy wyzwań i trudności, ale w odpowiednich dawkach. Oto kilka metod walki ze stresem:
1. Miej czas tylko dla siebie – zrób sobie przyjemność – tak jak lubisz.
2. Uprawiaj sport.
3. Stawiaj sobie realne cele – ustal, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie.
4. Nie staraj się być perfekcjonistą – każdy popełnia błędy.
5. Staraj się często uśmiechać.

T.: A czy stres zawsze wpływa na nas negatywnie?
P.: Są dwa rodzaje stresu: stres negatywny – dystres oraz pozytywny eustres. Dystres powoduje choroby, występuje długotrwale. Natomiast eustres napędza nas, działa jak swoisty motor, pobudza i daje satysfakcję. Powinniśmy starać się w każdej stresującej sytuacji rozpoznawać pozytywne działanie stresu.

T.: A co możemy robić, gdy nie przygotujemy się do kartkówki, sprawdzianu, a chcemy uniknąć stresu?
P.: Symulujemy chorobę i zostajemy w domu! (śmiech). To oczywiście żart! Choć wiem, że na pewno są osoby, które tak właśnie robią, nie zdając sobie sprawy, że to niczego nie zmienia, a wręcz jeszcze bardziej potęguje stres, bo i tak musimy zaliczyć dany materiał.

T.: Bardzo Pani dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi (które na pewno pomogą nam w walce ze stresem) i za to, że zgodziła się nam Pani poświecić swój czas.
P.: Proszę bardzo, cieszę się, że mogłam pomóc.

Pamiętajmy, że stres jest integralną częścią naszego życia i sam w sobie nie jest szkodliwy. Tym, co może nam zaszkodzić, jest brak umiejętności radzenia sobie z nim. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wywiadu każdy z Was będzie próbował radzić sobie ze stresem.
Wywiad przeprowadziły: Karo.lina i Kasia

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty