profil

Autorytet w rodzinie

poleca 85% 309 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze„ Czy w rodzinie jest potrzebny autorytet? ”Myślę, że w rodzinie potrzebny jest autorytet rodziców. To oni pokazują swoim dzieciom właściwą drogę w życiu. Mam nadzieję, że przekonam was, iż nasi rodzice są dla nas najlepszym autorytetem.
Jednym z powodów jest to, że rodzina stanowi pierwszą i podstawową grupę, w której dziecko rozwija się psychicznie i fizycznie. Stosunki łączące dziecko z rodzicami powinny polegać na zaspokajaniu jego potrzeb emocjonalnych. Nasi rodzice okazują nam swoje uczucia i tym samym dają poczucie bezpieczeństwa. To oni ustalają reguły i normy panujące w domu. Dzięki temu już w dzieciństwie uczymy się zachować dyscyplinę. Cały wewnętrzny ład panujący w domu jest zbudowany na szacunku dla autorytetu rodziców.
W każdym okresie życia dziecka, rodzina wpływa na rozwój jego osobowości, kształtując określone potrzeby i podstawy oraz pomagając mu poznać samego siebie. We wczesnym okresie życia dziecko bardziej potrzebuje matki, to dzięki niej czuje się bezpieczne. Natomiast gdy dorośnie rolę autorytetu przejmuje ojciec. Staje się wzorem do naśladowania, a także kompanem do zabaw. Dzieci, które nigdy nie poczuły miłości ze strony rodziców stają się lękliwe, małomówne, zależne od środowiska. W wyniku braku miłości ze strony rodziców, często zachowują się agresywnie w stosunku do rówieśników. Z tego powodu trudno nawiązują kontakty oraz stają się samotne i zamknięte w sobie.
Myślę, że powinniśmy starać się o jak najlepsze stosunki z rodzicami. Nie możemy dopuścić aby w domu panowała napięta atmosfera. Dla nas jak i dla rodziców będzie to uciążliwe. Częste kłótnie zwiększają naszą podatność na stres. Starajmy się żyć w zgodzie z rodziną, a na pewno będziemy czerpać z tego korzyści.
Uważam, że rodzice są w pewnym sensie „ nauczycielami życia ”. Obserwujemy ich i postępujemy tak aby się do nich upodobnić. Oboje rodziców wkładają wiele sił i czasu, aby nas odpowiednio wychować. Starają się jak mogą. Dzięki nim uczymy się rozróżniać dobro od zła. Stajemy się lepsi i pozytywniej nastawieni do otaczającego nas świata. Każdy z nas kiedy dorośnie chciałby być taki jak oni.
Myślę, że argumenty, których użyłam przekonają was o potrzebie autorytetu w rodzinie. Wielu ludzi wzoruje swoje zachowanie na kimś innym. Nie łatwo jest wybrać odpowiednią osobę. Autorytetem powinien być ktoś kto nas wspiera i daje nam poczucie bezpieczeństwa. Takimi ludźmi są nasi rodzice.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty