profil

Czynniki rozwoju polityki społecznej

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ekonomiczny - rozwój gospodarczy i jej załamania miały niewątpliwy wpływ na rozwój polityki społecznej. Pierwszym wydarzeniem był wielki kryzys lat 20'-30' XX wieku. Powstała wtedy doktryna interwencjonalizmu. Państwa wspierając banki w kryzysie, wywołują dyskusje na temat pomagania również przedsiębiorstwom.
Demograficzny- XIX wiek. Czas industrializacji wspomagał urbanizację. Ludność wiejska szuka miejsca do życia w mieście. Jednak nie dla wszystkich ludzi starczyło pracy i zamieszkiwali pewne dzielnice w których były ciężkie warunki do życia. Tym ludziom trzeba było pomoc, a to wzmogło radykalizację nastrojów. Nie można tego czynnika ograniczyć tylko do urbanizacji. Jest to również wina depopulacji. Zmiany w strukturze wedle wieku, spowodowały zmiany w systemie emerytalnym, szkolnictwa, zdrowotnym. Te problemy demograficzne zaczęły wymuszać na państwach europejskich podejmowanie zmian w zakresie polityki społecznej.
Polityczny- lata 40' XX wieku. Państwa europejskie miały problem z radykalizacją nastrojów społecznych z lewej i prawej strony. Środowiska lewicy zachodniej upatrywały rozwiązania w związku radzieckim, a z prawej strony upatrywały wzorce z III Rzeszy. W rezultacie to spowodowało pozytywne zmiany, ponieważ rządy zachodnie wprowadzały reformy w zakresie polityki społecznej, które były jedynym wyjściem na przeciw lewicy i prawicy.
Psychospoleczny- odnośnie sfery świadomości społecznej. Zaakceptowanie tego, że władza publiczna ingeruje w sferę społeczna. Nie można inaczej jak tylko zaakceptować stały wpływ rządu w politykę społeczna. To musiało dotrzeć przede wszystkim do ludzi, aby politykę społeczna trzeba rozwijać i kontynuować.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta