profil

Rozczarowania romantycznych kochanków w oparciu o "Kordiana" Słowackiego i "Lalkę" Prusa.

poleca 85% 386 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Rozczarownia romantycznych kochanków. Dokonaj analizy i interpretacji podanych fragmentów "Kordiana" J. Słowackiego oraz "Lalki" B. Prusa i porównaj postawy bohaterów. Zwróc uwagę na postaci kobiet. Uwzględnij znajomość obu u

Postaci romantycznych kochanków bardzo często były i nadal są tworzone przez pisarzy. Zarówno w utworze "Lalka" Bolesława Prusa jak i w "Kordianie" Juliusza Słowackiego. Są nimi główni bohaterowie: Stanisław Wokulski oraz Kordian.
Akcja przytoczonego fragmentu "Kordiana" rozgrywa się we Włoszech. Przedstawiona została rozmowa Kordiana z Wiolettą. Tytułowy bohater chce upewnić się, że jego ukochana nie jest z nim tylko dla pieniędzy. nie chce on być z kobietą, która pragnie tylko jego bogactwa. uważa, że miłość jest najcenniejszym darem jakim może obdarzyć ukochaną. Kordian ma nadzieję, że Wioletta odwzajemnia jego uczucia. Kilkakrotnie wystawia ją na próbę lecz ona zawodzi. Kiedy bohater ma juz pewność na czym tak naprawdę jej zalezy, czuje do niej pogardę i drwi z niej. Dowiaduje się, że najważniejszą wartością w życiu są pieniądze.
Fragment drugiego przytoczonego utworu "Lalka" przedstawia sytuację, kiedy Wokulski słyszy rozmowę Izabeli Łęckiej ze Starskim. Z rozmowy tej Wokulski dowiedział się o zgubieniu przez Łęcką blaszki, którą jej podarował. wokulski był tak bardzo zakochany w izabeli, że nie interesowało go to jaka naprawdę jest. Wiedział, że jest ona materialistką, ale nie przejmował się tym, robił wszystko, aby ja zdobyć. Dopiero teraz Stanisław zdaje sobie sprawę z tego, że jego ukochana nie kieruje się uczuciami, lecz wykorzystuje miłość mężczyzn, chce zapewnić sobie byt materialny. Kiedy główny bohater uświadamia sobie z jaką osobą pragnął być czuje rozczarowanie. Ma żal do Łęckiej o to w jaki sposób go traktuje. Wokulski myslał o kobietach przez pryzmat poezji Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego. Teraz wie, że poezja ma niewiele wspólnego z prawdziwym życiem.
Obudwie kobiety: Izabela i Wioletta, są bardzo do siebie podobne. Wykorzystują mężczyzn, nie zwracając uwagi na ich uczucia. Nie pragna one romantycznej miłości lecz tylko majątku. Kiedy Wioletta dowiaduje się, że Kordian stracił majatek jest na niego zła i odchodzi od niego. Bohaterki wykorzystują swoje wdzieki, by przyciągać do siebie mężczyzn, do których nic nie czują.
Obaj bohaterowie nie mieli szczęścia w miłości, zakochali sie w kobietach, które nie były tego warte. Wokulski był bardziej naiwny niż Kordian, dlatego jego rozczarowanie było wieksze. W końcu jednak i on zostawił Izabelę. Rozczarowanie Kordiana i Wokulskiego polegało na tym, że dla nich najwazniejszą wartością była miłość, a dla Wioletty i Izabeli, pieniadze. Kobiety te odwzajemniały ich uczuć, dlatego też ich związki nie skończyły sie pomyslnie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata