profil

Charakterystyka Cześnika i Rejenta

poleca 88% 106 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt: „Zemsta” są Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz. Sąsiedzi toczą wieloletnią wojnę o mur graniczny dzielący zamek na dwie części. Pierwszy chce jego naprawy, natomiast drugi wręcz przeciwnie. Charyzmatyczni mężczyźni starają się knuć przeciw sobie coraz to nowe i podlejsze intrygi, mające na celu pokonanie i upokorzenie wroga.
Bohaterowie mają wiele kontrastowych cech wyglądu i osobowości. Cześnik jest wysoki i tęgi, cechuje go porywczość i agresywność. W stresie i złości powtarza niejednokrotnie frazę „mocium panie”. Nie liczy się ze służbą, ani rodziną, nie tłumi w sobie emocji, mówi, co myśli, nie zważając na konsekwencję wypowiedzianych słów. Rejent natomiast jest szczupły i przygarbiony. Wyróżnia się cierpliwością i rozsądkiem. Jest skryty i fałszywy. Poprzez aluzję swojego nie nagannego zachowania doprowadza do szału sąsiada, który bardzo dobrze zna jego prawdziwe, o wiele mniej kryształowe oblicze. Potrafi manipulować ludźmi, jest doskonałym aktorem. Często składa ręce jakoby do modlitwy, wypowiadając słowa „niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Mężczyźni mają, także kilka wspólnych cech i celów. Łączy ich chęć zemsty, chciwość, podejrzliwość oraz honor. Swoje porachunki wypełniają za pomocą różnych pośredników. Nie wyobrażają sobie, żeby mogli się nawzajem pogodzić, nie znajdują u siebie jakiejkolwiek winy. Obydwaj są ciemnymi charakterami utworu. Nie wolno zapomnieć także o kobiecie – Podstolinie. Każdy z nich chcę, aby weszła z posagiem do jego rodziny. Jest to kolejny powód ciągłych sporów i zgrzytów pomiędzy przeciwnikami. Raptusiewicz nerwowo przygotowuje, się do ślubu, w czasie, gdy Milczek w spokoju próbuje wydać ją za syna Wacława, kochającego Klarę, bratanicę największego wroga ojca. Cześnik ciągle działa pod wpływem impulsu, zaś Rejent przemyśla dokładnie każde następne posunięcie, poprzez co niejednokrotnie zyskuje dużą przewagę nad sąsiadem.
Raptusiewicz i Milczek są na pozór bohaterami całkowicie kontrastowymi, jednak, gdy przyjrzymy się bliżej tym postacią, możemy zauważyć wiele łączących ich cech oraz zachować. Aleksander Fredro w mistrzowski sposób stworzył dwóch przeciwnych, a za razem bardzo podobnych do siebie mężczyzn, tworząc tym samym wspaniałą komedię. Efekt pogłębia doskonałe wyostrzenie i przerysowanie charakterów i wydarzeń w dramacie, poprzez co Cześnik i Rejent są świetnymi elementami „Zemsty”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty