profil

Rola dyskusji między Hrabia Henrykiem, a Pankracym w „Nieboskiej komedii”

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pankracy stara się przekonać Hrabiego do nowej ideologii, ponieważ maiłby korzyść z jego tchórzostwa. Przeciągnięcie go na swoją stronę służyłoby mu do celów propagandowych. Ludzie nie mieli by bohatera, który się przeciwstawił. Pankracy odrzuca wartości i etykę chrześcijańską dlatego łatwo zbudował nowe wartości. Chcę dostosować Hrabiego do zmieniającej się sytuacji historycznej. Uważa, że Bogiem jest lud rewolucyjny. Sam czyni się Bogiem bo przewodzi rewolucji. Chcę być czczony. Uzurpuję imię Boga. Oczekuję hołdu od Hrabiego.
Hrabia Henryk jest chrześcijańskim rycerzem, który przyjmuje konwencję etosu rycerskiego : „Bóg, Honor, Ojczyzna” Akcentuję wierność wobec Boga i chrześcijaństwa. Broni Chrystusa i krzyża, ale przemawia przez niego pycha bo uważa, że tylko on może go bronić. Czuję się równym Bogu. Brakuję mu pokory. Ideologię rewolucji uważa za zbrodnie ubrana w nowe szaty.
Oboje posługują się złem, ale Hrabia broni „starego świata” bo nie chcę być zdrajcą ale przede wszystkim wierzy, że ludzie są skażeni grzechem pierworodnym dlatego popełniają błędy ale mimo ich popełniania on jest wierny Ewangelii. Hrabia żyje w świecie bez złudzeń i za swoje czyny chcę pokutować. Rewolucja przeciwstawia się władzy, która dokonywała zbrodnie ale rewolucjoniści posługują się taką samą bronią.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury