profil

Jacek Soplica to postać dynamiczna - charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-23
poleca 85% 1138 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Jacek Soplica to bohater X księgi "Pana Tadeusza" autorstwa Adama Mickiewicza. Był szlachcicem, który po tragediach życiowych został księdzem, przyjmując znaczące nazwisko Robak.

Soplica często odwiedzał swego przyjaciela Stolnika Horeszko na zamku. Dawał mu dobre rady, a gospodarz okazywał jak bardzo ceni sobie jego przyjaźń. Po czasie wyszło na jaw, że to tylko puste słowa i zdradzieckie czyny, a bohater był wykorzystywany przez Stolnika wyłącznie do celów politycznych. Niestety Soplica nie zaprzestał wizyt na zamku Horeszków, a nawet odwiedzał go coraz częściej. A tym co go tam ciągle ciągnęło, była córka gospodarza, Ewa Horeszkówna, w której młody szlachcic zakochał się z wzajemnością. Chciał więc poprosić ją o rękę, lecz z rozkazu Stolnika podano mu czarną polewkę na znak odmowy, czyniąc tym samym wielką rozpacz w sercach młodych. Gospodarz udawał więc, że nie widzi tej miłości i zachowywał się bezczelnie wobec zakochanych.

Po pewnym czasie Ewa Horeszkówna została żoną kasztelana i szybko zmarła na obczyźnie. Soplica opanowany przez ogromny żal i smutek, popadł w depresję, która doprowadziła do tego, że ożenił się z biedną szlachcianką. Była to miłość nieszczęśliwa. Szlachcic rozpił się i zaczął hulać. Jego żona zmarła niedługo potem, zostawiając dziecko- Tadeusza.

Nie mogąc dłużej wytrzymać w stanie bezsilności i głębokiej rozpaczy postanowił wyjechać z kraju. Pojechał więc ostatni raz pod zamek Horeszków, by pożegnać dawnego przyjaciela. Na miejscu okazało się, że na posiadłość napadli Moskale. Gospodarze dobrze dawali sobie radę z odpieraniem ataku. Soplica stał tylko i spokojnie się przyglądał. I wtedy właśnie zobaczył jak szczęśliwy i bohaterski Stolnik stoi na ganku. W tej chwili gniew i chęć zemsty jaka zawrzała w Soplicy wzięły górę nad rozsądkiem i moralnością. Spowodowało to, że Jacek chwycił broń jednego z Moskali i strzelił w Stolnika. Gospodarz zmarł od celnej kuli, jaką dostał w pierś. Soplica stał w miejscu skamieniały i choć klucznik- Gerwazy strzelił do niego dwa razy, to nie celnie. Bohater wyjechał z kraju.

Szlachcic brał udział w walkach za kraj i wolność, dużo działał na rzecz polityki i ojczyzny. Do kraju powrócił w habicie, jako ksiądz Robak, chcący odkupić swoje grzechy. Przygotował powstanie, które niestety nie doszło do skutku. Soplica zaś został ranny w zajeździe na Soplicowo, gdzie odznaczył się wielkim braterstwem. Ale rana, którą odniósł okazała się śmiertelna. Ksiądz Robak wyspowiadał się ze swoich grzechów na łożu śmierci Gerwazemu i swemu bratu, a gdy nadszedł kolejny dzień, leżał już martwy.

Jacek Soplica to bohater dynamiczny, ponieważ zmienia się w toku akcji swego życia. Można je podzielić na trzy etapy: pierwszy- jego szlachecka młodość i miłość. Drugi- upadek moralny, największe błędy życiowe. Trzeci- odpokutowanie win jako bojownik o niepodległość, przyjęcie habitu, skrucha.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty