profil

Ewolucja życia na ziemi

poleca 85% 190 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W ciągu 500 milionów lat życie na Ziemi bardzo się zmieniło. Wiele gatunków zwierząt potrafiło się przystosować do zmieniających się warunków życia. Inne, które temu nie podołały, ginęły. Cały ten proces nazywamy ewolucją.


Era paleozoiczna (paleozoik) na początku tej ery w kambrze w ogóle nie istniało życie na lądzie. Natomiast w morzach roiło się od różnych gatunków roślin i zwierząt o miękkim ciele, tj. meduzy czy gąbki. Na dnach morskich pojawiły się trylobity.
Era mezozoiczna (mezozoik) zaczęła się 240mln lat temu, zwana erą dinozaurów, która trwała 175 milionów lat. Ziemię opanowały różne grupy gadów. W drugiej części mezozoiku rozwinęły się pierwsze rośliny kwiatowe, a w powietrze wznieśli się praprzodkowie ptaków.
Później nastąpił kenozoik a po nim czwartorzęd.

350mln lat temu początkowo pustynne lądy pokryły się bujną roślinnością. Były to głównie lasy, z których dużo później powstały bogate złoża węgla. Ten okres dziejów naszej planety nazywamy węglowym czyli karbonem. Ciepły i wilgotny klimat oraz obfitość wody stwarzały idealne warunki do rozwoju roślin. Lasy tworzyły drzewiaste paprocie, widłakowe i skrzypowe. Minęło wiele czasu, zanim na Ziemi pojawiły się pierwsze lądowe kręgowce. Ich przodkami były pewne gatunki ryb. Po opuszczeniu środowiska morskiego przeszły one „kwarantannę” w wodach bagnisk, gdzie wykształciły płuca. Z czasem płetwy przekształciły się w nogi, które pozwalały im poruszać się po lądzie. Potomkowie pierwszych czworonogów coraz bardziej uzależniali się od środowiska wodnego, aż w końcu osiągnęli pełną zdolność życia na lądzie. Woda służyła im już głównie jako miejsce rozrodu. Dinozaury żyły na Ziemi przez 155mln lat-w erze mezozoicznej. Era ta dzieli się na trzy okresy trias jurę i kredę. W kredzie Ziemia nabrała kolorów. 300mln lat temu na Ziemi panowały ogromne gady. Niektóre z tych wielkich roślinożerców należały do gadów ssakokształtnych protoplastów dzisiejszych ssaków. Tekodonty, dinozaury, pterozaury i krokodyle należały do archozaurów zwanych inaczej gadami naczelnymi. Na przełomie triasu i jury z prymitywnych dinozaurów gadziomiednicznych wyodrębniła się grupa olbrzymich roślinożerców- prozauropodów. W okresie jury na Ziemi rozpanoszyły się wielkie dinozaury roślinożerne z grupy zauropodów. Ich ogromne cielsko kontrastowało z maleńką główką osadzoną na końcu szyi.
W 1677r. Angielski przyrodnik, Robert Plot, opisał fragment kości dinozaura. W owych czasach ludzie nawet sobie nie wyobrażali, że na Ziemi mogły istnieć inne zwierzęta od tych, które znali. Uczeni sądzili że kość należała do pradawnego słonia lub jakiegoś olbrzyma!
Dotychczas znaleziono tysiące skamieniałości zachowanych w całości lub we fragmentach. Kości należały do zwierząt, które nie zostały całkiem pożarte, oraz tych, które zginęły w pobliżu jezior i rzek.Najbardziej krwiożerczy był tyranozaur. To piętnastometrowe zwierzę o ostrych zębach dochodzących do 20cm długości, było jednym z największych mięsożerców lądowych wszech czasów.

Najszybszym dinozaurem był dromicejomim. Ten strusiopodobny dinozaur mógł osiągnąć prędkość do 80km/h, o 10km/h więcej niż dzisiejszy struś!

Dinozaury, rząd wymarłych zwierząt, żyjących od triasu do kredy w okresie największego panowania gadów. Dzielimy ja na następujące podrzędy:
1) Theropoda Marsh., mięsożerne, poruszające się na tylnich nogach, dochodziły 7m. długości. Należy tu Anchisaurus Marsh. O dziobie podobnym do ptaka.
2) Praedentata, duże zwierzęta roślinożerne, poruszające się na tylnych nogach podobnie jak ptaki. Należą tu: Iguanodon bernissatrensis, którego szkielety dochodzą 18m. dł. znaleziono je w Belgii, lub w Camptonotus Marsh., oba z dolnej kredy, licznie reprezentowane w trasie Ameryki płn.
3) Sauropoda, zwierzęta, poruszające się za pomocą 4 nóg, żyły na bagnach, żywiąc się pokarmem roślinnym jak i też rybami. Głowę miały małą, osadzoną na bardzo długiej szyi. Należą tutaj: Apatosaurus Marsh. (Brontosaurus), dochodzący 18m. dł., Diplodocus, dochodzący 25m. dł.


Pierwsze zwierzęta z rodziny kotów pojawiły się przed 35mln lat! Większość przedstawicieli tego licznego rodu miała długie kły, lecz największe wrażenie robił smilodont zwany także tygrysem szablozębnym.

Ogromni krewniacy leniwców pojawili się 2 lub 3mln lat temu na terytorium Ameryki Południowej. Do ich zniknięcia przed tysiącami lat być może przyczynił się człowiek.

Historia zamieszkujących lasy ssaków naczelnych zaczęła się 60mln lat temu. Ich ewolucja doprowadziła do powstania dwóch wielkich grup małpiątek i małp właściwych.

Nosorożce włochate pojawiły się przed 40mln lat. W krótkim czasie rozwinęły się i opanowały terytorium dzisiejszej Eoropy i Azji.
Gigantyczne wybuchy wulkanów
Jeszcze inne hipotezy głoszą, że przez 500 tysięcy lat gigantyczne wulkany wyrzucały na Ziemię ogromne ilości wrzącej lawy, która na obszarze o powierzchni 1 miliona km utworzyła na terytorium Indii warstwę o grubości 3km! Niebo całkowicie zasłoniła olbrzymia chmura popiołów, a pozbawione słońca rośliny zginęły, powodując najpierw śmierć roślinożerców, a następnie mięsożerców. Toksyczne gazy wydobywające się z wulkanów zatruły atmosferę, a na Ziemię spadły obfite kwaśne deszcze. Byłaby to największa klęska żywiołowa na Ziemi w ciągu 200 milionów lat.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
16.1.2010 (11:41)

Praca nie za dobra daje 3+

3.10.2007 (15:05)

Naprawdę aż taka zła to nie jest. Trochę chaotycznie poukładane, ale dla mnie to 3

29.10.2006 (16:38)

Bardzo chaotycznie i niedokładnie. Dla mnie to jest 2- ...
Sory, ale praca bardzo słaba. NIE POLECAM...