profil

Porównanie filozofii życiowej Horacego i Kochanowskiego na podstawie utworów "O co poeta prosi Apollina" i "Na dom w Czarnolesie".

poleca 85% 428 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na podstawie utworów Horacego "O co poeta prosi Apollina" i Kochanowskiego "Na dom w Czarnolesie" porównaj filozofię życiowa obydwu poetów.

Porównując pieśń Horacego, rzymskiego poety lirycznego, którego dzieła pochodzą ze starożytności z fraszką polskiego poety epoki renesansu zwanego poeta doctus ,czyli poeta uczony - Jana Kochanowskiego można zauważyć ,że obydwa te utwory zawierają podobne wartości życiowe.

W obu wierszach podmiotem lirycznym jest poeta. Każdy utwór zawiera apostrofę. W pieśni Horacego adresatem jest Apollin ,a w fraszce Kochanowskiego Bóg. Obaj poeci zwracają się z prośbą o opiekę, czyste sumienie i spokojną starość, nie zależy im na dobrach materialnych. Dziękują za to co zostało im dane. Pragną jedynie wzbogacać się duchowo prosząc o błogosławieństwo. Horacy pisząc - „Niech zdrowie zawsze mi służy, niech myśl się nie łamie. Starość, gdy przyjdzie, niech będzie łagodna i pełna pieśni” wyznawał wewnętrzny spokój, harmonię oraz opanowanie oparte na wywyższaniu potrzeb duchowych ponad dobra materialne i wygodę co wiąże się z wyznawaną przez niego filozofią stoicką. Podobnie Jan Kochanowski ujął to w słowach - " Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym, a Ty mnie zdrowiem opatrz i sumieniem czystym, pożywieniem uczciwym, ludzką życzliwością, obyczajami znośnymi, nieprzykrą starością". Zarówno Horacy jak i Jan Kochanowski podkreślają ,iż poeta jest kimś szczególnym i pełni istotną rolę w społeczeństwie wskazując innym te wartości ,które powinny zajmować pierwsze miejsce w życiu każdego człowieka. Są to wartości nie materialne lecz duchowe. Obaj pisarze zwracają uwagę na szacunek i miłość do ojczyzny.

Analizując przytoczone utwory można zauważyć ,iż Jan Kochanowski w swojej fraszce wiele czerpie z pieśni Horacego. Wskazują na to podobieństwa w cenionych przez nich wartościach, które są uniwersalne i nie tracą nic ze swojego przekazu mimo upływu lat ,a nawet wieków. W obydwu utworach można odnaleźć fundamenty filozofii stoickiej, idee "złotego środka" oraz umiłowanie i przywiązanie do ojczyzny. Poeci przedstawiają podobną postawę wobec życia, mimo różniących ich epok w jakich żyli ,wyznawali te same idee i wartości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty