profil

Jacek Soplica - charakterystyka

poleca 85% 520 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Jacek Soplica (później znany jako ksiądz Robak) jest jednym z bohaterów epopei Henryka Sienkiewicza ,, Pan Tadeusz". Jego postać pod wpływem wydarzeń bardzo się zmienia, więc zaliczany jest do bohaterów dynamicznych. Jacek był bratem sędziego i miał również syna Tadeusza. Był przedstawicielem ubogiej szlachty, lecz z jego zdaniem liczyło się bardzo dużo osób w Soplicowie. Bohater ukazany jest w dwóch wersjach. W pierwszej jako młody i zuchwały szlachcic, w drugiej jako doświadczony przez życie mnich.
Jacek Soplica był wysokim i przystojnym szlachcicem. Jego twarz ozdabiały piękne wąsy , dzięki którym dostał przydomek ,,Wąsal". Gdy po kilku latach powrócił do Soplicowa jako ksiądz Robak był już człowiekiem starszym, z licznymi bliznami na twarzy. Nosił habit i kaptur nasunięty na twarz.
Soplica nie znosił porażki. Za wszelką cenę chciał osiągnąć upragniony cel. Gdy Stolnik podał mu czarną polewkę ten nadal starał się o rękę Ewy. Był on dumny, uważał się za lepszego od innych, ponieważ często bywał u domu Horeszki. Nie umiał kłamać w sprawie uczuć, dlatego łatwo było go wykorzystywać tak jak zrobił to Stolnik. Miał strasznie porywczy charakter często wdawał się w bójki z innym szlachcicami. Nie umiał także przebaczać. Śpiewano o nim piosenki:,, A komu na swym wąsie supełek zawiąże, ten zadrży, chodźby to był Radziwiłł książę..". Był dobrym szermierzem i miał świetne oko, które wykorzystywał podczas polowań. Poza typowymi cechami polskiego szlachcica miał również wiele zalet. Soplica był uczciwy i szczery zdolny do prawdziwych uczuć. Tak traktował przyjaźń ze stolnikiem i był także szczerze zakochany w Ewie Horeszkównie. Stolnik pytając Jacka o radę w sprawie wydania za mąż Ewy przelał czarę nienawiści narastającej każdego dnia. Był to jeden z przełomowych momentów z życia Jacka. Ożenił się z kobietą którą nie kochał. Stał się nieodpowiedzialny, nie opiekował sie żoną i synkiem, popadł w pijaństwo. Był on zdolny do popełnienia zabójstwa. Po śmierci żony codziennie przechadzał się pod domem Horeszki i pewnej nocy korzystając z okazji zabił Stolnika. Wyjeżdża z Soplicowa, lecz później pojawia się jako ksiądz Robak. Jest zupełnie innym człowiekiem. Doświadczony przez życie. Pokorny, nie bez powodu nazwał się Robakiem. Stal się gorliwym patriotą. Zrobił by wszystko dla kraju. Brał udział w bitwach, był również emisariuszem. Doznał wielu ran i często trafiał do więzienia. Poświęcił swoje życie, aby uratować Gerwazego.
Jacek Soplica pomimo błędów jakie popełnił w młodości bardzo się zmienił. Chciał zrehabilitować wcześniej wyrządzone krzywdy. Poświęcając się dla kraju. Zmiana w jego zachowaniu i stylu życia była bardzo duża. Z człowieka dumnego stał sie pokorny. Uważam, że Jacek Soplica jest bohaterem z którego warto brać przykład, każdy może się zmienić. Zrozumieć jakie popełnił błędy i spróbować odpokutować swoje wcześniejsze zachowanie. Trzeba tylko bardzo tego chcieć.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty