profil

Reformacja Marcina Lutra

Ostatnia aktualizacja: 2024-10-02
poleca 84% 3270 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Reformacja Kościoła


Kościół katolicki dzisiaj jest dla nas wielką rodziną. Jednak zanim nim się stał, przechodził przez różne wydarzenia, które go kształtowały i zmieniały. Jakiekolwiek krytyki zaczęły się dopiero w renesansie. Dlaczego? W epoce średniowiecza ludzie byli głęboko wierzący. Poza wielką wiarą w grę wchodziła Inkwizycja. Brak wiary, a co dopiero takie rzeczy jak krytyka jej wyznawania, kończyły się torturami, w wyniku których najczęściej ludzie umierali. A wracając do reformacji... Była ona ruchem zapoczątkowanym przez niemieckiego zakonnika Marcina Lutra. Podważył on autorytet Kościoła Rzymsko-Katolickiego, twierdząc, że wierni powinni sami studiować Biblię, zamiast odmawiać modlitwy i uczęszczać na nabożeństwa.

**Marcin Luter**: Niemiecki doktor teologii, mnich augustyński oraz, co najważniejsze, inicjator reformacji Kościoła. W roku 1516 papież Leon X wprowadził tzw. odpusty. Były to płatne odpusty sprzedawane przez Kościół, które dawały wiernym możliwość skrócenia kary za grzechy popełnione na ziemi. Pieniądze, które stanowiły zapłatę za odpusty, trafiały na konto Kościoła. Dopiero w 1517 roku Marcin Luter przybił swoje 95 tez na drzwi przedsionka kościoła zamkowego w Wittenberdze. Na pozór tak niewielki czyn stał się początkiem reformacji Kościoła. Gdy praca naukowa *Disputatio contra scholasticam theologiam* nie spotkała się z oczekiwanym odzewem, Luter postanowił wysłać ją do arcybiskupa Moguncji i biskupa Brandenburgii.

Marcin Luter był również założycielem wyznania luterańskiego, zwanego również ewangelickim. Jego wyznawcy uważają Biblię, a zwłaszcza Ewangelię, za jedyne źródło wiary.

Jednak nie na tym kończył się proces reformacji. Wręcz przeciwnie. To dopiero początek...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta