profil

Juliusz Słowacki - "Beniowski" analiza.

poleca 85% 677 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Najwięcej rozgłosu miała sprawa uczty u Januszkiewicza, będąca całej tej historii punktem kulminacyjnym. Eustachy Januszkiewicz, jeden z największych psryskich wydawców, człowiek wykształcony, w życiu kulturalnym odegrał znaczną rolę. Do Słowackiego od początku odnosił się bardzo niechętnie, nie lubił go osobiście, jego poezji nie rozumiał i nie docenił. W historii owej niesławnej uczty odegrał wyjątkowo ważną rolę. Z premedytacją próbowal doprowadzić do poniżenia Słowackiego i skłócenia obu poetów, a gdy te zamiary się nie powiodły, napisał jawnie kłamliwy artykuł pt. "Improwizatorowie", wydrukowany w poznańskim "Tygodniku Literackim" w lutym 1841 r. Niestety Mickiewicz nie zdobył się na publiczne zaprzeczenie zawartych tam kłamstw, a tylko po upływie ponad pół roku, w rozmowie ze Słowackim, tłumaczył się, że artykułu nie znał.

Odpowiedzią Słowackiego na tę brzydką i małostkową aferę, było przyspieszenie wydania "Beniowskiego", gdzie wiele miejsca poświęcił rozprawieniu się z przeciwnikami, w tym i z Mickiewiczem.
W poemacie "Beniowski" ośmieszył poeta swych przeciwnilów, którzy na łamach czasopism emigracyjnych, głównie w "Młodej Polsce" pisali kolejne recenzje ośmieszające utwory Słowackiego.

W sposób ironiczny przedstawił poeta stosunki polityczne na emigracji. Podjął walkę z Mickiewiczem, któremu zarzucał zasypianie narodu, a także słowianofilstwo, prowadzące jego zdaniem do ugody z caratem. W "Beniowskim" poeta skonkretyzował swoje poglądy demokratyczne i postępowe oraz stwierdził, że decydującą rolę w historii odegra lud.
Sformułował swój własny program artystyczny. Pragnie, aby poezja umiała wyrazić dążenia narodu i jego przeżycia.
W dygresji o własnej twórczości powołuje się na Jana Kochanowskiego, uznając go za mistrza, który umiałby doceniać wiełkość jego poezji.

"Beniowski" jest poematem dygresyjnym, w którym splatają się jak gdyby dwa wątki:
jeden - ukazujący istorię szlachcica Beniowskiego,
drugi - który tworzą dygresje.

Właśnie ona są najważniejszą częścią poematu dygresyjnego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury