profil

Choroby serca (miażdżyca, zawał, hemofilia, nadciśnienie)

poleca 86% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

MIAŻDŻYCA TĘTNIC
Głównie tętnic wieńcowych i mózgowych, choroba cywilizacyjna. Polega na zwężeniu naczyń i zmniejszeniu ich elastyczności na skutek odkładania się w ścianach tętnic substancji tłuszcz (gł cholesterolu).Powoduje to przenoszenie przez usztywnione ściany tętnic wysokich ciśnień wytworzonych w KL serca w głąb całego układu krążenia, a więc nadciśnienie tętnicze, grożące uszkodzeniami drobnych naczyń i lokalnymi wylewami krwi–w sercu (ew zawał) i w mózgu. Znaczne zwężenie naczyń powoduje słabe ukrwienie narządu => jego niedożywienie i niedotlenienie. Na tle zmian miażdżycowych rozwija się choroba wieńcowa mogąca wywołać zawał. Ryzyko tej choroby zwiększają stresy.
ZAWAŁ
Przyczyny:powikłanie choroby niedokrwiennej serca.Gdy chora tętnica wieńcowa się zamknie, dochodzi do zawału,bo krew nie dociera do części mięśnia sercowego. Zamknięcie naczynia wieńcowego może być związane z krzepnięciem krwi na nierównych ściankach tętnicy lub z oderwaniem się blaszki miażdżycowej, zatykającej naczynie wieńcowe. Czasem spowodowany długotrwałym skurczem tętnicy wieńcowej.
Objawy: -ból w klatce piersiowej,- duszność,- zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca,- niepokój,- zimne poty,- ochłodzenie skóry,- niewydolność krążenia,- obrzęk płuc. Bywa bezbolesny. Może być pomylony z bólem brzucha. Powikłania: -migotanie komór,-niewydolność serca,-obrzęk płuc,-wstrząs,-pęknięcie ściany komory serca lub przegrody międzykomorowej,- uszkodzenie zastawek serca,-tętniak serca,-zakrzepy. Rozpoznanie: objawy; wynik EKG, oznaczenie poziomu enzymów uwalnianych do krwi z serca. Środki przeciwbólowe, uspokajające,terapia tromboliczna, rehabilitacja.
HEMOFILIA
- Choroba dziedziczna
- Polega na nieprawidłowym krzepnięciu krwi. W przypadku zranienia dochodzi do
trudnego do opanowania krwawienia. Jeżeli rana jest głęboka grozi utrata dużej ilości
krwi i śmierć.
- Chorzy na hemofilię nie posiadają 8 z 12 czynników krzepnięcia krwi. Jego brak
spowodowany jest przez anormalne geny.
- Choroba jest najlepiej widoczna na skórze, gdzie łatwo tworzą się siniaki i w stawach,
które są bolesne, spuchnięte i zdeformowane.
- Hemofilia jest schorzeniem rzadkim dotykającym gł. Mężczyzn(50000chorych)
Leczenie: w zastrzykach podaje się 8 czynnik, ćwiczenia chorych stawów i fizjoterapię, podawanie leków, zabiegi chirurgiczne są możliwe przy zachowaniu koniecznych środków ostrożności
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
Wzrost ciśnienia tętniczego krwi ponad wartości uznane za graniczne (150/90 mmHg)
Stały lub napadowy objaw chorobowy w pierwotnych schorzeniach nerek, tętnic, nadnerczy, przysadki i innych narządów lub schorzenie samoistne, tzw choroba nadciśnieniowa (>90% przypadków). W rozwoju choroby duże znaczenie mają bodźce psychologiczne, związane z nerwowym, konfliktowym życiem, powodujące wyzwalanie przez środkowy i autonomiczny ukł nerwowy substancji podwyższających ciśnienie krwi.
Choroba nasila się stopniowo. Bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, szum w uszach
Napadowe nt:chromochłonny gruczolak nadnercza,wyzwalający falowo duże ilości noradrenaliny
Utrwalone nt (niezależne od przyczyn) – następują zmiany miażdżycowe w tętnicach, prowadzi do przerostu serca i do niewydolności mięśnia sercowego.
Udar mózgowy i zawał serca to groźne powikłania. Leczenie: przyczynowe lub objawowe

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty