profil

Tadeusz Borowski "Opowiadania Oświęcimskie"

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tadek to NIE Tadeusz Borowski. Dla Tadka największą trudność stanowi odejście od humanitaryzmu (musi pogodzić własne człowieczeństwo, z bestialstwem. W ramach pełnionej funkcji sanitariusza musi pomóc innym ocaleć, jednoczeście nie sparwiając sobie kłopotów).
Reakcja na "Opowiadania..."
"Medaliony zostały dobrze przyjęte ponieważ były w nich dobrze relacjonowane fakty, ukazane było cierpienie i funkcojnowanie ludzi. Borowski w "Opowiadaniach..." pokazuje jednego człowieka od momentu aresztowania, do czasu kiedy nauczył się funkcjonować w obozie. "Opowiadania..." zostały skrytykowane, ponieważ Borowski pisął żę każdy kto przeżył Oświęcim, jest odpowiedzialny za śmierć innych, za to co się tam stało, gdyż musiał poświęcić życie innych aby samemu ocaleć.
Człowiek złagrowany:
1. ten, który myśli tylko kategoriami życia obozowego
2. odczłowieczony, spaczony moralnie, zbuntowany przeciwko drugiemu człowiuekowi
3. postępujący wyłącznie wg. zasad panujących w obozie
4. uznaje za swój i utożsamia się ze światem odwróconego dekalogu (rzeczywistością obozów koncentracyjnych)
5. odarty ze wszystkiego co było przynależne jego naturze

Obozy koncentracyjne w świetle opowiadań T. Borowskiego
1.sprawna, działająca, faszystowska machina zbrodni, w której więźniowie przywykli do porządku (praca, apele, rozrywka, bez przerwy działające krematorium i rampa na której wyładowuje się transporty)
2. przedsiębiorstwo produkcyjne, dające duże zyski, gdzie wykorzystuje się do końca zwłoki ludzkie
3. miejsce niewolniczej, bezpłatnej pracy, gdzie można żyć, a nawet prosperować na średnim poziomie
4. doskonały model społeczeństwa totalitarnego

epoka pieców- Okres panowania faszyzmu w Europie
fabryki śmierci- niemieckie obozy koncentracyjne poprzez przyrównanie ich do zakładu masowej produkcji, której docelowym przeznaczeniem jest doprowadzenie do śmierci jak największej liczby więźniów.
"Pożegnanie z Marią"
Jedyne opowiadanie które nie ukazuje obozowej rzeczywistości, a obraz życia w okupowanej Warszawie. Konstrukcja ukazanego świata oparta jest na kontraście między odchodzącym w przeszłość światem wartości humanistycznych, a codzienną rzeczywistością wojennej Warszawy. Relacje ludzkie zostały sprowadzone do kontaktów handlowych. Drobne nieuczciwości, kradzieże, łapówki, układy są podstawą swoiście funkcjonującej gospodarki. Raz po raz jednak pojawiają się informacje przypominające o toczącej się wojnie. Dzięki technice behawiorystycznej Borowski eliminuje elementy psychologicznej analizy, tym samym uwypuklając bezsilność człowieka stającego w sytuacjach, które go przerastają. Jedyną próbą ucieczki przed rzeczywistością staje się miłość, z góry jednak skazana na zagładę.
behawioryzm / konwencja behawioralna- konwencja opisu, charakterystyki bhohaterów, poprzez ich działania, czyny relacje z innymi ludźmi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury