profil

Historia Malborka.

poleca 85% 126 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Malbork, który zwiedzaliśmy, posiada niezwykłą historię. Otóż zamek zakonny wybudowany w XIV wieku był główną siedzibą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku- Krzyżaków.

Zakon krzyżacki, który stworzył tam silne państwo powstał już w 1190r., podczas trzeciej krucjaty do Ziemi Świętej, w trakcie której rycerze krzyżowi pochodzenia niemieckiego założyli, przy szpitalu zorganizowanym przez mieszczan z Bremy i Lubeki, nieformalne stowarzyszenie, które miało się opiekować rannymi i chorymi Niemcami.

Wielcy mistrzowie krzyżaccy, tacy jak: Konrad von Wallenrode czy Urlich von Jungingen, dobrze nam znany z powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, sprawowali władzę nad terenami pruskimi właśnie w Malborku.

Jesteśmy zachwyceni tym historycznym miejscem, więc mamy nadzieję, że z pomocą nauczyciela od historii będziemy pogłębiać swoją wiedzę o Krzyżakach jeszcze bardziej...

Dużą atrakcją była dla nas również możliwość zwiedzenia wspaniałych muzeów. Zgodnie z radą wychowawczyni wcześniej zarezerwowaliśmy bilety na określoną godzinę.

Zwiedziliśmy Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Wnętrze tego pięknego dworu zdobi około 400 obrazów takich malarzy jak: Tycjan, Rubens, Dürer czy Aleksander Orłowski. Istnieje tam również biblioteka.

Równie zachwycającym było Muzeum Wisły w Tczewie, w którym pierwsza wystawa nosiła tytuł "Dzieje żeglugi Wiślanej" i obecnie, razem z wystawami: "Łodzie ludowe dorzecza Wisły" oraz "Dzieje kajakarstwa polskiego", jest wystawą stałą. Jesteśmy bardzo zadowoleni z odwiedzenia tego muzeum.


Jednak największym, a zarazem najpiękniejszym muzeum, które widzieliśmy to zdecydowanie Muzeum Zamkowe w ,już wcześnie wspomnianym, Malborku. Poznaliśmy średniowieczny system ogrzewczy zamku, zwiedziliśmy Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów. Wykończenie wnętrz na prawdę nas zachwyciło, a kaplice malborskiego zamku wzbudziły w nas ogromny podziw podobnie jak widok z tarasów na ogród.
Cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta