profil

Dorobek kulturalny starożytnego Rzymu

poleca 84% 785 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Imperium Rzymskie za czasów swojej świetności rozciągało się na terenie trzech kontynentów. Naturalną koleją rzeczy jest to, że tak wspaniałe państwo, które miało chyba największe znaczenie w starożytnym świecie, pozostawiło po sobie ogromny dorobek kulturalny. Nie można jednak zapominać o greckich oraz etruskich korzeniach tejże kultury. M. in. słynna „Wilczyca kapitolińska”, będąca symbolem Rzymu, jest właśnie rzeźbą etruską. Wpływy greckie zaczęły dominować w okresie republiki. To właśnie dzięki tym dwóm fundamentom powstała niezależna, ponadczasowa i niezwykle inspirująca kultura, której dziedzictwo możemy podziwiać do dziś.
Jednym z elementów wyróżniających się w Rzymie była oczywiście architektura, która miała być wyrazem potęgi Imperium. Jej charakterystycznymi elementami są łuki oraz kopuły. Miasta były budowane na wzór grecki, czyli posiadały regularną siatkę ulic a przy głównych skrzyżowaniach znajdowały się fora, które stanowiły centrum życia publicznego, a więc naturalnie znajdowały się na nich najważniejsze instytucje wszystkich aspektów życia. Największym forum było Forum Romanum, które stanowiło również centrum całego imperium. Znajdowały się tam m.in. siedziba senatu rzymskiego, świątynia Westy, archiwum państwowe, łuki triumfalne oraz liczne posągi. Innym ważnym obiektem w Rzymie był Panteon, czyli świątynia wszystkich bogów. Jest ona ciekawa z tego względu, iż posiadała sklepienie kopułowe, co było jednym z największych osiągnięć rzymskich budowniczych. Tak duże budowle mogły istnieć dzięki zastosowaniu wypalanej cegły oraz cementu.
Ważne w życiu publicznym były także amfiteatry, które stanowiły miejsce walk gladiatorów lub widowisk przedstawiających bitwy morskie. Najbardziej znanym rzymskim amfiteatrem jest Koloseum, które zostało wzniesione w 80r.n.e. przez cesarz Wespazjana. Ważnym miejscem, w którym toczyło się życie miasta, były termy. Poza możliwością zażywania różnorakich kąpieli, można tam także było posłuchać muzyki, poetów, oglądać występy akrobatyczne jak również posilić się czy wykonywać ćwiczenia fizyczne. Pozostałymi elementami miasta były teatry, stadiony, wille oraz wielopiętrowe kamienice czynszowe. W związku z ciasną zabudową miasta, która była przyczyną częstych pożarów, w Rzymie zorganizowano pierwszą straż pożarną. Kolejnym osiągnięciem rzymskich architektów były akwedukty doprowadzające wodę do miast. Ich charakterystycznym elementem były arkada, dzięki którym przerzucano wodociągi nad nierównościami terenu. Również drogi rzymskie były budowane niezwykle solidnie. Miały one znaczenie strategiczne, a więc pokrywały cały Półwysep Apeniński, ale budowane je także na prowincjach. Były brukowane i wypukłe, dzięki czemu nie zalegała na nich woda. Niektóre rzymskie drogi i mosty są używane po dziś dzień. Charakterystyczne dla Rzymian były także łuki triumfalne, stawiane na cześć zwycięskich wojen.
Jednakże kultura starożytnego Rzymu to nie tylko wspaniały dorobek architektury lecz także wspaniale rozwinięta sztuka. Tu także inspiracją były dzieła etruskie i greckie. Rzymianie nawet sporządzali kopie rzeźb greckich, dzięki czemu znane są dziś zaginione lub zniszczone dzieła sztuki. Szczególnie powszechne w Rzymie były rzeźby portretowe. Rzeźbiono głównie w kamieniu oraz sporządzano odlewy z brązu. Tworzono również posągi zasłużonych rzymskich obywateli, bóstw i herosów. Malarstwo znamy głównie z malowideł ściennych w Pompejach i Herkulanum. Przedstawiały sceny mitologiczne, historyczne, obyczajowe i krajobrazowe. Kompozycje malarstwa pompejskiego stwarzały iluzję głębi oraz zawierały bardzo realistyczne portrety. Na wysokim poziomie stała również literatura, której rozkwit przypada na czasy panowania Cezara i Oktawian. Do dziś wielu zaczytuje się w „Eneidzie” Wergiliusza, czy „Pieśniach” Horacego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty