profil

Składniki krwi i ich funkcje. Grupy krwi. Transfuzja krwi.

poleca 78% 1320 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Krew jest szczególnym rodzajem tkanki łącznej. Składa się z płynnej substancji między komórkowej nazywanej osoczem.
Całkowita obj. Krwi wynosi ok.5,5l. Krew dociera do wszystkich tkanek i narządów organizmu.
*Transportuje różne substancje. m.in tlenu i dwutlenku węgla.
*Udziela w reakcjach odpornościowych organizmu.
*utrzymuje homoestaze.
Skład Krwi.
-osocze (plazma krwi)
-elementy morfotyczne (krwinki) to których należą erytrocyty (krwinki czerwone), leukocyty (krwinki białe), i płytki krwi (powstają wa czerwonym szpiku kostnym) (Odgrywają główną role w krzepnięciu krwi)
-Wśród elementów morfotycznych dominują erytrocyty, powstają one w czerwonym szpiku kostnym.
(Transportują gazy oddechowe głownie tlen, w mniejszym stopniu dwutlenek węgla.) *(brak jądra, i innych struktur, mają charakterystyczny kształt, co dodatkowo zwiększa ich powierzchnię.)
-Leukocyty- jest ich niewiele w porównaniu z erytrocytami. Powstają tam gdzie one. a także w śledzionie. Uczestniczą w reakcjach obronnych organizmu.

Krzepnięcie krwi- to zespół reakcji który wymaga udziału ok. 30 różnych substancji.

Grupy Krwi
Podstawa wyodrębnienia czterech grup krwi A,B,AB. jest on obecnie w błonie erytrocytów specyficznych białek zwanymi antygenami (A i B)
Równocześnie w osoczu krwi odkryto białka określane jako przeciwciała. Mają one zdolność do łączenia się z antygenami A I B. Dlatego nazywano je odpowiednio anty-A i anty-B .
Oprócz tego w błonach ludzkich znajduje się wiele innych antygenów. Ok. czterdziestu z nich tworzy złożony układ nazywany czynnikiem Rh.

TRANSFUZJA KRWI
To przetaczanie krwi, zabieg ten ratuje życie. Do prawidłowego przeprowadzenia tego zabiegu potrzebna jest ta sama grupa krwi, dawcy i biorcy. Jeśli w wyniku reakcji nastąpi zlepianie się czerwonych krwinek w duże kompleksy jest to sygnał że krwi nie można przetoczyć pacjentowi. W takiej sytuacji mówimy o niezgodności serologicznym.


To chyba wszystko, mam nadzieję że jakoś pomogłam.. Na dole zapisałam to co mnie ciekawi jeśli chodzi o krew jeśli chcecie możecie przeczytac. Polecam. :)Dlaczego krew jest czerwona?
Krew jest płynem, który bez przesady można nazwać życiodajnym. Rozprowadza tlen i substancje odżywcze po organizmie. Krew może zasklepiać rany lub inne uszkodzenia na skórze, ponieważ szybko krzepnie. Zapobiega zanieczyszczeniu rany i chroni nas przed zakażeniami. Krew ludzi jest czerwona, ponieważ znajduje się w niej barwnik zwany hemoglobiną. To ona przenosi tlen z płuc do wszystkich komórek ciała.

Niewiele osób wie, że barwa krwi może się... zmieniać. W zależności od ilości tlenu jej kolor waha się od szkarłatu do jasnej wiśni. Nawet cienka warstwa krwi jest nieprzezroczysta, ponieważ krwinki rozpraszają światło. Utrata ponad 40% krwi grozi śmiercią i konieczna jest wówczas transfuzja.

Przetaczanie świeżej krwi, z dużą zawartością tlenu jest często stosowanym środkiem dopingującym wśród zawodowych sportowców. Istnieje kilka rzadkich chorób krwi, takich jak hemofilia, leukemia czy najciekawsza z nich - porfiria. Właśnie ta ostatnia choroba jest uważana przez współczesną medycynę za główną przyczynę powstania legend o wampirach.

Krew jest kojarzona z wieloma aspektami naszego życia. Pamiętajmy jednak, że jest ona przede wszystkim najcenniejszym z leków, który często ratuje ludzkie życie.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty