profil

Charakterystyka Achillesa

drukuj
poleca 85% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Poetycki obraz historii pradawnej świata to dla współczesnego człowieka zbiór zebranych, wielowiekowych legend, pieśni i tradycji regionalnych. Choć nie zawsze oparty na faktach to w dużym stopniu mocno prawdopodobny.
Style literackie jakimi posługiwali się najdawniejsi przedstawiciele kultury są bardzo charakterystyczne dla poszczególnych epok ale zawiłość ich przekazu, niejednoznaczność i często zbyt rozbudowana forma do dnia dzisiejszego w dużym stopniu utrudnia zrozumienie wielu zagadnień.
Z wielu znakomitych materiałów źródłowych umożliwiających poznanie mitologii greckiej na uwagę zasługują dzieła Homera, Sofoklesa czy Ajschylosa, ale dopiero współcześnie przedstawione i zwięzłe interpretacje przedstawione choćby przez współczesnego popularyzatora kultury antycznej Jana Parandowskiego w „Mitologii” pokazują nam w sposób piękny i wierny najważniejsze z wielkich mitów, opisane w bardzo prostej i przystępnej formie odnosząc się jedynie do faktów a nie do opisywania często zbędnych i kontrowersyjnych wątków erotycznych.
Czasy mityczne to barwne okresy panowania bogów, okresy współistnienia ich z ludźmi oraz czasy herosów gdzie opisywana aktywność bogów była już znacznie mniejsza.
Ta ostatnia to swoisty punkt zwrotny gdyż oznaczała przejście w czasy które Grecy uważają już za okres historyczny.
Jednym z wielu postaci zasługujących na uwagę w tym czasie był bez wątpienia Achilles. Jako jeden z głównych bohaterów wojny trojańskiej opisany został jako półbóg o młodej i pięknej urodzie, nieprzeciętnej odwadze i nadludzkich możliwościach.
Był synem Peleusa i Tetydy, która jak głosi podanie uodporniła jego ciało od zadawanych
ran, zanurzajac go jako niemowle w świętej rzece Styx. Jedynym nie chronionym
miejscem była pięta, za którą trzymała go pod czas ceremoniału.
Achilles był człowiekiem który charakteryzował się rozmaitym obliczem w zależności od
sytuacji w której się znajdował.
Pomimo tego że jego matka była boginką morską, czyli istotą boską, on sam nie nie był w stanie zapanować nad swoimi uczuciami i emocjami.
Był najdzielniejszym z wojowników, tak szalonym jak i odważnym, nieczułym i bezlitosnym a do tego barbarzyńskim zabójcą.
Wzbódzał postrach swoją wybuchowością i niepochamowanym gniewem. Porównywano
go nawet do orła.
Pomimo potężnej, męskiej sylwetki - delikatna uroda którą był obdarzony stanowiła
ogromne przeciwieństwo powyższych cech i charakteru ukazując również słabe i chwiejne strony jego osobowości.
Był w stanie wyrażać synowską miłość wobec rodziców, okazywał przyjażń, współczucie,
tęsknotę i litość.
Dla ojczyzny był w stanie poświęcić wszystko.
Pomimo wielu błędów które popełnił w życiu nie zasługuje na złą opinię.
Przy swojej nakazywanej wyższości był skazany na zwykłe ludzkie uczucia – zabijał ale i
tracił, unosił się gniewem ale i współczuł, nienawidził ale i kochał.
Swój los kierował przeznaczeniem. Tworząc widoczne na zewnątrz pozory troszczył się o swój honor marząc o sławie pośmiertnej.
Przykład postawy historycznej Achillesa to niewątpliwie powód do tworzenia wielkich legend i mitów, powód do naśladowania w kwestii bohaterstwa i czynu, rozpatrywanie jednak o osobowości to kwestia która może sprowadzać się do standardów zawartych w psychice ludzkiej, ukazując ukryte pod pancerzem zwykłe uczuciowe odruchy samozachowawcze, nie kontrolowane w takim stopniu w jakim by się chciało.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury