profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

drukuj
poleca 85% 710 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W micie o wojnie trojańskiej najbardziej zaznaczają się dwie postacie- Achilles i Hektor. Achilles walczył po stronie obozu greckiego, a Hektor jako obrońca Troi.

Achilles był synem Peleusa i Tetydy. Kiedy był mały matka zanurzała go w świętej rzece, aby zyskał on nieśmiertelność, lecz pięta, za którą trzymała go nie była zamaczana i stała się jedyną śmiertelną częścią ciała Achillesa. Był on piękny i miał nadludzką siłę. Gdy w czasie bitwy rzucał się na szeregi wroga oni uciekali w popłochu.

O pochodzeniu Hektora niewiele wiemy. Ojcem jego był król Priam, władca Troi. Hektor był człowiekiem bardzo odważnym co udowodnił przezwyciężając swój lęk i stając do walki z Achillesem. Pomimo tego, że nie był bogiem łączył w swojej postawie męstwo z pięknem duchowym i fizycznym.

W odwagę Achillesa nie można wątpić gdyż znany był ze swej wybuchowości. Kiedy ktoś go rozgniewał stawał się niepohamowany w gniewie. Jego okrucieństwo, zarozumiałość i pycha najbardziej ujawniły się podczas walki z Hektorem kiedy to oddany ideałom przyjaźni zecielł się za zabicie jego przyjausuna.

Hektor natomiast był człowiekiem rozważnym. Wybrał postawę odpowiedzialności za swoje czyny i wolał umrzeć jako bohater niż zostać zhańbionym swoim tchórzostwem.

Podsumowując, obu bohaterów cechuje męstwo i waleczność. Obydwaj także troszczyli się o swój honor i pragnęli sławy pośmiertnej. Są oni postaciami wyolbrzymionymi, mitycznymi, a losem ich kieruje przeznaczenie co ukazane jest w scenie, w której na wagę rzucone zostały losy Hektora i Achillesa. Uważam, że pośrednio postacie te i wojna trojańska symbolizują jak ciężkim i wyniszczającym zjawiskiem jest wojna.
>


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy
22.9.2011 (16:31)

ni pokazujcie tego naszej poni od polskiego

12.1.2011 (17:45)

troche krótka

1.11.2009 (13:42)

ciekawy ;)

Teksty kultury