profil

Charakterystyka Achillesa - wiadomości zebrane w jedną całość, dotyczącą tematu, zaczerpnięte z innych prac

drukuj
poleca 85% 345 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czytajac historie wojny trojanskiej dowiadujemy sie wiele o dwóch glównych bohaterach tego mitu. Jednym z nich był Achilles. Walczyl on po stronie obozu greckiego.

Achilles byl synem Peleusa, ksiecia tesalskiego, i pieknej Tetydy, boginki morskiej. Byl herosem. Sylwetke mial poteznie rozbudowana, ale rysy twarzy delikatne, wręcz dziewczece. Jego uroda byla ogromnym przeciwienstwem cech charakteru. Mial nadludzka sile. Syn Peleusa byl odporny na rany, poniewaz Tetyda kapala go w Styksie. Matka, zanurzajac syna, trzymala go za piete. I wlasnie pieta Achillesa byla podatna na ciosy wroga.

Achilles, był najdzielniejszym wojownikiem greckim, postrachem wszystkich Trojan. Był porównywany przez Homera do orla. W czasie walki: bezlitosny, okrutny i nieczuly. Gdy w czasie bitwy rzucal sie na szeregi wroga oni uciekali w poplochu. W odwage Achillesa nie mozna watpic gdyz znany byl ze swej wybuchowosci. Kiedy ktos go rozgniewal stawal sie niepohamowany w gniewie. Jego okrucienstwo, zarozumialosc i pycha najbardziej ujawnily sie podczas walki z Hektorem kiedy to oddany idealom przyjazni zemscil sie za zabicie jego przyjaciela.

Czasami jednak mial chwile slabosci. Po stracie przyjaciela zachowywał sie jak czlowiek slaby, przypominajacy raczej nie umiejace sobie poradzic w zyciu dziecko, lub kobiete z natury rzeczy uwazana za mniej odporna od mezczyzny. Tarzal sie po ziemi, sypal sobie na glowe popiól, plakal i wyrywal wlosy z glowy. Byl bliski odebrania sobie zycia, które stracilo dla niego sens. Po rozmowie z matka zapalal checia zemsty na Hektorze. Tutaj objawiają się ludzkie uczucia Achillesa. Pomimo tego, że był wielkim rycerzem, po starcie przyjaciela załamał się.

Po walce i zbezczeszczeniu zwlok Hektora przyjechal do Achillesa Priam - król Troi i ojciec bohatera trojanskiego, aby wykupic od niego zwloki syna. Achilles bardzo się wzruszyl. Tutaj także mamy przykład ludzkich uczuć Achillesa. Pomimo ze matka jego byla boginka morska, a wiec istota boska, Achilles nie panowal nad swoimi uczuciami i jak zwykly smiertelnik poddawal sie emocjom.

Reasumujac rozwazania na temat wygladu zewnetrznego i cech charakteru Achillesa nalezy stwierdzic, ze byl wojownikiem szalenie odwaznym. Achilles - jako heros, pewien zwyciestwa w walce byl nieczulym, bezlitosnym zabójca. Cechuje go mestwo i walecznosc. Troszczyl sie o swój honor i pragna slawy posmiertnej. Jest on postacia wyolbrzymiona, mityczna, a losem jego kieruje przeznaczenie co ukazane jest w scenie, w której na wage rzucone zostaly losy Hektora i Achillesa.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (16) Brak komentarzy
26.5.2009 (18:41)

Ode mnie 4, za brak cytatów, które bardzo by się przydały.

27.7.2006 (12:30)

nudna .

27.7.2006 (12:24)

Praca bardzo mi się podoba.Jest na temat .Są wyróżnione wszystkie cechy z ich dokładnym przedstawieniem.I co jest jeszcze ważne ,w własnej ocenie jest podsumowanie całego tematu.

Teksty kultury