profil

Pożegnanie maturzystów

poleca 85% 557 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na zakończenie chciałabym, w imieniu samorządu szkolnego oraz uczniów klas drugich życzyć wam… Moment, przepraszam, jakie zakończenie? Nie można zaczynać od końca, chociaż tak byłoby łatwiej. Nikt nie lubi początków, bo mówi się, że są trudne. Tak, jak pierwsza klasa, początek
w liceum. Wtedy brzmiało to dumnie i trochę napawało strachem. Było trudno, ale przerwaliście. Początek łagodnie przeszedł w środek, a ten niepostrzeżenie zmienił się w koniec. I tak przyszła trzecia klasa. A wy w chwilę nieuwagi staliście się dorośli, dojrzali, bogatsi o doświadczenia i wiedzę.
I chociaż pożegnanie boli, koniec jest już łatwy. Wystarczy wstać i wyjść z auli, zabrać swoje świadectwo, uśmiechnąć się po raz ostatni, może smutno, może zapłakać. Niestety, prawdziwych końców nie ma. Bo każdy koniec jest początkiem. Czegoś nowego, może lepszego, pełniejszego, a na pewno – innego. To będzie kolejny początek, znowu będzie trudno.
Zmiany. Nie lubimy ich, obawiamy się. Ale nie możemy ich powstrzymać. Albo dostosujemy się
do zmian. Albo zostajemy w tyle. Dorastanie boli – Ktokolwiek wam powie, ze tak nie jest – kłamie. Lecz prawda jest taka: Czasem, im bardziej coś się zmienia, tym bardziej jest jak przedtem. Zdarza się też że zmiany są dobre. Czasem zmiana jest wszystkim.
Było, minęło, nie wróci – trochę żal. Przez trzy lata na to czekaliście, trochę strach, co będzie dalej. Odliczaliście dni, godziny, a teraz – czas mógłby stanąć w miejscu, lecz nie chce, nie może : takie są prawa natury. To co ma początek, musi mieć też koniec. Życzę wam, abyście przyjmowali odpowiedzialność za samego siebie, ciągle brali los we własne ręce. Abyście nigdy nie gasili pragnień życia w mętnej wodzie i szli wieloma drogami, ale tylko w jednym kierunku – do zgody z samym sobą. Bo największe rzeczy dokonali ci, którzy dziwnym sposobem zachowali zdolność do snucia marzeń przez całe życie. Życzymy samych trudnych początków i szczęśliwych zakończeń. I aby każdy początek był rozpoczynał coś, co będzie was uszczęśliwiało.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta