profil

Czy idealiści są potrzebni?

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-24
poleca 85% 1097 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Leonardo da Vinci

Czy uważasz, że idealiści są obecni we współczesnym świecie i czy są potrzebni? Uzasadnij, dlaczego odwołując się do życia codziennego.

Przed rozwinięciem się na powyższy temat, chciałbym podać moją własną definicję idealisty oraz wytłumaczyć kim jest taka osoba i jaka jest jego rola w naszym życiu. Idealista, podobnie jak marzyciel to osoba, która jest otwarta bardziej niż przeciętny człowiek na nowe idee i doznania. Są to ludzie bardziej wrażliwi, często niezrozumiali przez innych, czasem chaotyczni i nieokiełznani. Dla idealisty życie to pasmo przeżyć, dzięki którym może poznawać świat, rozwijać zmysły, a tam, gdzie dla zwykłych ludzi istnieje granica, tam właśnie marzyciele i idealiści zaczynają dobrze się bawić. Poniżej postaram się udowodnić, że idealiści istnieli, istnieją i prawdopodobnie będą istnieć i są potrzebni w życiu publicznym i prywatnym.

Po pierwsze, tak jak wspomniałem od zarania dziejów idealiści wybijali się i daje im to nieśmiertelność. Idealistą był Ikar, który wzbił się wyżej niż jego ojciec, po to tylko, aby lepiej zobaczyć ziemię, niestety jego czyn zakończył się tragicznie. Nie jednego idealistę i buntownika zna literatura – nie szukając daleko, wystarczy zwrócić uwagę na bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa. Stanisław Wokulski był idealistą w miłości, bowiem uważał, że przy Izabeli Łęckiej może znaleźć spokój i bezpieczeństwo oraz wspólnie z nią budować domowe ognisko. Rozczarowała go postawa kobiety, która wyraźnie nie była zainteresowana stałym związkiem, lecz spędzała czas na zabawach i flirtach. Jeśli chodzi o Ignacego Rzeckiego, jest on idealistą politycznym, bowiem jako zatwardziały bonapartysta chce wdrażać w ówczesny ustrój równość i wolność. Jednak najbardziej rzucającym się w oczy idealistą w „Lalce” jest Julian Ochocki, który powierzył swoje życie nauce i chciał stworzyć metal lżejszy od powietrza. Pomimo braku funduszy i szans na rozwijanie swoich badań, jego życie obracało się wokół tego, o czym marzył.

Po drugie, idealiści napędzają nowe technologie – Leonardo da Vinci, wiele lat przed stworzeniem machin latających oraz statków podwodnych, snuł projekty i przelewał swoje marzenia o nich na papier. Drugim przykładem są pracownicy NASA, których praca przekracza granice zwykłego człowieka metaforycznie i dosłownie. Pracują oni nad tym, o czym wielu z nas nie ma pojęcia, a gdy my myślimy o ogromnej odległości między Ziemią a Księżycem, niektórzy z nich mogą powiedzieć, że tę podróż mają już za sobą. Podsumowując, ich granice są znacznie szersze niż granice przeciętnych ludzi.

Po trzecie, idealiści, tak jak wspomniałem, są potrzebni w życiu publicznym i prywatnym. Jeśli chodzi o życie publiczne, należą do nich na przykład politycy i muzycy. Część polityków ma wizję państwa, w przeciwieństwie do tych, którym zależy wyłącznie na pieniądzach. To właśnie dzięki nim wprowadzane są nowe ustawy, nowy porządek w państwie, porządek dzięki któremu ma żyć się lepiej wszystkim mieszkańcom kraju. Muzycy tworząc piosenki lub melodie przenikają poprzez naszą codzienność do tego, co ukryte jest w nas głębiej – wzbudzają w nas sentyment, przywołują dobre wspomnienia. Należy jednak zwrócić uwagę, że piosenki dyskotekowe czy wszelka muzyka rozrywkowa nie może zdziałać tego, co muzyka relaksacyjna czy orientalna. Podobnie jest z aktorami – niektórych z nich gra może irytować i wzbudzać niechęć, jednak niektórzy posiadający wielki talent sprawiają, że widzowie w kinie czy teatrze przenoszą się jakoby w miejsca, o których mowa w dziele. W życiu prywatnym także potrzebujemy idealistów i marzycieli, ponieważ tacy ludzie dają wiarę w sens naszych marzeń, zarówno tych najbardziej przyziemnych jak i tych najbardziej wykraczających poza granice naszych wyobraźni.

Mam nadzieję, że w powyższej rozprawce udowodniłem, iż idealiści są obecni, a ponadto są potrzebni we wszystkich dziedzinach naszego życia. Choć bywają odrzuceni przez resztę świata, to właśnie oni najbardziej wpływają na bieg zdarzeń, a czyny, które dokonują za życia często dają im nieśmiertelność, ponieważ pamięć o nich trwa przez wiele pokoleń.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty