profil

Miłość w Literaturze

poleca 84% 580 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Miłość jest bardzo często wykorzystywana przez pisarzy. Większość utworów zawiera wątek miłosny, występujący w różnych motywach. Może to być miłość między dwojgiem ludzi, matczyna, czy też patriotyczna. Ja jednak chciałabym zająć się miłością miedzy chłopakiem, a dziewczyną. To uczucie wyższe, występuje w wielu rodzajach, w których wyróżniamy m.in. miłość tristaniczną, romantyczna, obie są tragiczne. Jednakże nie wszystkie zakochania muszą być takie. Znamy więcej przykładów np. miłość spontaniczną, inaczej zwaną od pierwszego wejrzenia, która może zamienić się w racjonalne uczucie, które rodzi się z czasem.
Wielu poetów pisało i nadal piszę o swoich uczuciach do innych ludzi. My dziś znamy mnóstwo wierszy napisanych przez np. A. Asnyka, A. Mickiewicza, M. Konopnicka, K.I. Gałczyńskiego. Każdy z nich wyrażał swoje uczucia w sposób szczególny, inny. Asnyk napisał „Uwielbienie”, podmiot liryczny w wierszu mówi, że bardzo kocha swoją wybrankę i jest dla niego wszystkim. Opowiada, że nie była to tylko przelotna miłostka, tylko wielka i niepowtarzalna miłość, która dała mu nieskończoną moc. Natomiast Mickiewicz w utworze „Niepewność” zdradza, iż nie jest w do końca pewien swoich uczuć. Zastanawia się czy to jeszcze przyjaźń, czy to już miłość. Próbuje odpowiedzieć sobie na to pytanie. Podmiot liryczny w wierszu „List jeńca” Gałczyńskiego nie do końca wierzy, że spotkało go takie szczęście. Każdy z tych pisarzy inaczej odbiera to co czuje, więc inaczej też przelewa to na papier.
Nie tylko poeci piszą o miłości. Jak wiadomo miłość jest pojęciem bardzo szerokim i daje pole do popisu nie tylko autorom tzw. Romansideł. Dobrym przykładem jest pani Rowling, która napisała serie książek o Harrym Potterze. Każdy chyba wie, że to powieść fantastyczna, ale zawiera wątki miłosne. Można powiedzieć, że dwaj najlepsi przyjaciele głównego bohatera są przykładami przysłowia „kto się lubi, ten się czubi”, a on sam zakochał się w siostrze swojego przyjaciela. Nie tylko w tego typu książkach znajdujemy ”coś” z miłości, w lekturach szkolnych również. W klasie trzeciej przerabialiśmy m.in. „Kamienie na szaniec”, „Syzyfowe prace”, „Pamiętniki Adama i Ewy” , „Dzieje Tristana i Izoldy”. Te dwie ostatnie właściwie skupiały się na miłości dwojga ludzi, ale wcześniejsze zawierają ja tylko przez moment, chwile. Opowiadają o życiu w trudnych czasach. Zawsze będzie mogli zaobserwować rozterki miłosne bohaterów. W każdej książce, którą przeczytałam autor zahaczał o to właśnie uczucie.
Miłość w literaturze jest bardzo często wykorzystywana. Można powiedzieć, że jest ulubionym pojęciem wielu pisarzy. Myślę, iż przez nią książka lub wiersz stają się ciekawsze. Ciekawie jest poczytać o tak znanym temacie w wielu różnych odsłonach. Dobrze jest wiedzieć jak postrzegają to uczucie inni, możemy wówczas porównać je z naszymi spostrzeżeniami.
Załączniki:
Adam Asnyk
Uwielbienie

Umarły jeszcze będę wielbić ciebie
I nie zapomnę pod ziemią, czy w niebie,
O twej jasności

Boś ty mi była nie próżnym marzeniem,
Nie bańką zmysłów tęczowej nicości,
Lecz byłaś ducha ożywczym pragnieniem
Wiecznej miłości!

Nie otoczyłaś mnie pieszczotą senną,
Ani też falą spłynęłaś płomienną
Na pierś stęsknioną,

Nie wprowadziłaś mnie na róż posłanie,
Gdzie tylko ciała w upojeniu toną,
Lecz mi piękności dałaś pożądanie,
Moc nieskończoną.

Adam Mickiewicz
Niepewność
Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; Jednakże gdy cię długo nie oglądam Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam I tęskniąc sobie zadaję pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Gdy z oczu znikniesz, nie mogę ni razu W myśli twojego odnowić obrazu; Jednakże nieraz czuję mimo chęci, Że on jest zawsze blisko mej pamięci. I znowu sobie powtarzam pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Cierpiałem nieraz, nie myślałem wcale, Abym przed tobą szedł wylewać żale; Idąc bez celu, nie pilnując drogi, Sam nie pojmuję, jak w twe zajdę progi; I wchodząc sobie zadaję pytanie: Co tu mię wiodło? przyjaźń czy kochanie?
Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił, Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił; Choć śmiałej żądzy nie ma w sercu mojem, Bym był dla ciebie zdrowiem i pokojem. I znowu sobie powtarzam pytanie: Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Kiedy położysz rękę na me dłonie, Luba mię jakaś spokojność owionie, Zda się, że lekkim snem zakończę życie; Lecz mnie przebudza żywsze serca bicie, Które mi głośno zadaje pytanie: Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?
Kiedym dla ciebie tę piosenkę składał, Wieszczy duch mymi ustami nie władał; Pełen zdziwienia, sam się nie postrzegłem, Skąd wziąłem myśli, jak na rymy wbiegłem; I zapisałem na końcu pytanie: Co mię natchnęło? przyjaźń czy kochanie?

Maria Konopnicka
Preludium

Nie kocham jeszcze, a już mi jest drogi,
Nie kocham jeszcze, a już drżę i płonę
I duszę pełną o niego mam trwogi
I myśli moje już tam, w jego progi
Lecą stęsknione...
I ponad dachem jego się trzepocą
Miesięczną nocą...

Nie kocham jeszcze, a ranki już moje
O snach mych dziwnie wstają zadumane,
Już chodzą za mną jakieś niepokoje,
Już czegoś pragnę i czegoś się boję
W noce niespane...
I już na ustach noszę ślad płomienia
Jego imienia.

Nie kocham jeszcze, a już mi się zdaje,
Że nam gdzieś lecieć, rozpłynąć się trzeba,
W jakieś czarowne dziedziny i kraje...
Już mi się marzą słowicze wyraje
Do tego nieba,
Które gdzieś czeka, aż nas ukołysze
W błękitną ciszę.

Konstanty Ildefons Galczynski
List jeńca

Kochanie, moje kochanie,
dobranoc, już jesteś senna -
i widzę twój sen na ścianie,
i noc jest taka wiosenna!

Jedyna moja na świecie,
jakże wysławię twe imię?
Ty jesteś mi wodą w lecie
i rękawicami w zimie.

Tyś szczęście moje wiosenne,
zimowe, latowe, jesienne -
lecz powiedz mi na dobranoc,
wyszeptaj przez usta senne:

za cóż to taka zapłata,
ten raj przy Tobie tak błogi?...
Tyś jesteś światłem świata
i pieśnią mojej drogi


Miłość w filmie:
Filmy o tematyce miłosnej są równie powszechne co książki. Dużo jest, więc filmów opartych na książkach tzw., adaptacji lub ekranizacji. Każdy z nas na pewno nie raz był w kinie. Jak wiadomo film podobnie jak książka ma wiele gatunków, z których m.in. wyróżniamy komedię romantyczną, thriller, dramat . Na myśl o miłości w filmie, od razu kojarzą się nam romanse lub komedie romantyczne, zazwyczaj kończące się tzw. Happy Endem. Dobrze znane Titanic , Casablanka, natomiast te z „humorem” to śmiało można powiedzieć, że jest ich mnóstwo, nawet w polskiej kinematografii.
Filmy romantyczne są głównie oglądane przez kobiety. Mówią one o miłości dwojga ludzi. Ich fabuły są różne, niektóre ciekawe, inne mniej. Jednym z najbardziej znanych jest Titanic, który już został prze ze mnie wymieniony. Opowiada o miłości dwóch ludzi z różnych grup społecznych. Rose jest zaręczona z Calem, oboje pochodzą z bogatych rodzin. Pewnego dnia dziewczyna poznaje Jacka, który ją ratuje. Zaprzyjaźniają się a później zakochują. Młody chłopak wygrał swój bilet w karty i pochodzi z biednej rodziny, lubi rysować. Oboje są dowodem na istnienie trwałej, wielkiej i niezniszczalnej miłości. Niektóre filmy romantyczne mają dla niektórych zbyt wyolbrzymioną fabułę. Nie wszyscy widzowie wierzą w taka mocną i trwałą wieź między dwojgiem ludzi. Nie można mieć im tego za złe, każdy ma prawo myśleć co tylko ze chce .
Innym typem filmów o miłości to komedie romantyczne. Są dziś bardzo znane na całym świecie. Przedstawiają one w żartobliwy sposób zakochanie. Jest mnóstwo fabuł prowadzących do tego samego. Zazwyczaj bohaterowie spotykają się z różnymi problemami, które dla nas-widzów przedstawione są w sposób zabawny, śmieszny. Na pewno nie raz zdarzyło nam się rozbawić do łez na oglądając jeden z tych filmów. Wytwórnie Hollywoodzkie zaprezentowały nam m.in. Ona to on, Idealny facet, Historia Kopciuszka i wiele innych. Polskie wytwórnie mogą również pochwalić się dość dużą ilością owych filmów np. Nigdy w życiu, Idealny facet dla mojej dziewczyny, To nie tak jak myślisz kotku, itp. Jednak moja ulubioną jest Sydney White i siedmiu nieudaczników. Opowiada on o niezdarnej dziewczynie, która właśnie zaczęła studia. Poznaje tam przystojnego chłopaka zarazem przewodniczącego samorządu- Tylera, rozkochuje go w nim swoją naturalnością. Jak wiadomo pomimo trudności jakie spotkały bohaterów i śmiesznych epizodów film kończy się Happy Endem.
Istnieję wiele filmów z różnymi fabułami, pokazują nam one nie tylko jak możemy odnaleźć naszą druga połówkę , ale i zawierają jakiś podtekst np., że warto jest walczyć i nie można się poddawać z błahych powodów. Musimy nauczyć się wyciągać z nich wnioski, które mogą nam w przyszłości pomóc. Chociaż wiemy, że w życiu nie zawsze jest tak cudownie jak w filmie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut

Formy wypowiedzi