profil

Miłość w literaturze motywem.

poleca 84% 816 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Miłość to uczucie, dzięki któremu pragniemy dobra innych. Chcielibyśmy uszczęśliwiać tych, których kochamy. Miłość często wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Mamy jedno serce, ale potrafimy kochać na różne sposoby. Inna jest miłość matki do dziecka, rodzeństwa czy kochanków...

Miłość Adama i Ewy opisana w książce Doroty Terakowskiej pt. „Poczwarka”; była ona idealna, piękna, wręcz wspaniała. Potem w dokładnie poukładanym świecie pojawiła się mała Elżbietka, z nieprzewidzianą chorobą (z zespołem DS.). Uczucie, które było między małżonkami zwiędło, ale za to rozkwitła piękna, prawdziwa przyjaźń Ewy i Elżbietki. Dziewczynka, choć upośledzona, kochała mocno i potrafiła odwdzięczyć się uśmiechem za wyrzeczenia matki. Miłość, która narodziła się z nienawiści do własnego dziecka była pełna ufności i bezinteresownego oddania.

Natomiast inną miłością kochała swoich opiekunów Ania z Zielonego Wzgórza. Obdarowała Marylę i Mateusza uczuciem, które sama otrzymała od nich. Anna chciała uszczęśliwiać Marylę, cieszyć Mateusza, za to, że ją adoptowali. Ta dziewczyna jeszcze ich nie znała, a wiedziała, że ich pokocha. Zaś opiekunowie, mimo jej wpadek, także ją pokochali i nie mogli sobie wyobrazić Zielonego Wzgórza bez niej.

Zaś Romea i Julię łączyło namiętne, pełne ekspresji uczucie. Na przekór znienawidzonym rodom, młodzi ludzie pragnęli za wszelką cenę być razem. Nie wyobrażali sobie życia bez siebie. Ich wielka, romantyczna miłość skończyła się tragicznie, gdyż za nią kochankowie oddali swoje życie.

Innym bohaterem Shakespeare’a Hamlet był zagubiony w uczuciach. Miłował Ofelię, tragicznie zmarłego ojca, ojczyznę, która była Dania. Ofelii kazał wstąpić do klasztoru, bo za bardzo ją kochał i nie chciał jej skrzywdzić. Zaślepiony miłością do ojca, chciał wytłumaczyć okoliczności jego śmierci, a następnie pomścić go i nie dopuścić do władzy mordercy.

Wielką miłość do ojczyzny mieli młodzi harcerze z „Kamieni na szaniec”. „Rudy” bity i torturowany przez urzędników Gestapo nie zdradził swoich przyjaciół. Razem z „Zośką”, „Alkiem” i batalionem „Buki” walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Większość z nich zginęła. „Rudy” był dotkliwie pobity i po trzech dniach umarł. „Alek” ratując Janka („Rudego”) w akcji pod Arsenałem został postrzelony i zginął. „Zośka” w innej akcji dywersyjnej zginął, dostając strzał prosto w serce. Musieli oni bardzo kochać ojczyznę, aby móc poświęcić dla niej własne życie.

Istnieje jeszcze wiele rodzajów miłości, np.: miłość platoniczna, braterska, czy chorobliwa miłość z wielką zazdrością... Uczucie, jakim jest miłość ma wiele barw i odcieni, ale jedno jest pewne: miłość jest piękna i należy ją pielęgnować.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty