profil

"To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia" (Holbach). Wyraź swój sąd o tym twierdzeniu, odwołując się do wybranych utworów literatury.

poleca 85% 603 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

A). Jeżeli chcesz udowodnić tezę zawartą w temacie:
Wstęp:
Człowiek szuka szczęścia w dobrach materialnych, w luksusie życia, w zdobywaniu sławy, w robieniu kariery. Czyniąc to wszystko, myśli, że gdy osiągnie pożądane rzeczy, stanie się szczęśliwy. Czy jednak te wysiłki prowadzą do rzeczywistego poczucia zadowolenia? Człowiek osiąga sukces zawodowy przy ogromnym nakładzie pracy, jednocześnie traci wszystkich przyjaciół, bo w swoim planie na życie nie znalazł dla nich miejsca. W rezultacie nie ma z kim dzielić swych sukcesów, dotyka go jedno z najboleśniejszych doświadczeń ludzkiego życia - poczucie osamotnienia i łączące się z tym, narastające przekonanie o bezsensowności własnych działań. O szczęściu nie może być mowy! Człowiek jest istotą społeczną i do szczęścia potrzebuje innych ludzi. Potrzebuje kochać i być kochany. I jeżeli w jego życiu istnieje głęboki związek z drugim człowiekiem, dopiero wtedy przeżywa szczęście. Już u zarania dziejów, w pięknym ogrodzie Eden, Adam, choć posiadał wszystko, czego może człowiek pragnąć, a ponadto mógł bezpośrednio kontaktować się z Bogiem, nie umiał jednak bez odpowiedniej towarzyszki życia być szczęśliwy. Dopiero drugi człowiek przyniósł mu pełnię zadowolenia. Ten symbol biblijny: pragnienie drugiej osoby przedstawione w "Biblii" to sytuacja archetypiczna. W serce ludzkie po prostu została na zawsze wpisana taka potrzeba. Ten archetyp "wędruje" przez dzieje, a literatura pokazuje jego realizację.

Przykłady lektur potwierdzających tę tezę:
"Biblia" - np. scena tworzenia świata, księga "Pieśni nad pieśniami", "Hymn o miłości" św. Pawła
Mitologia - np. opowieść o Orfeuszu i Eurydyce, Demeter i Persefonie, historia królowej Alkestis
"Dzieje Tristana i Izoldy", "Pieśń o Rolandzie", G. Boccaccio - "Dekameron", F. Petrarka - "Sonety do Laury", J. Kochanowski - "Treny", A. Mickiewicz - "Pan Tadeusz", J. Słowacki - "Kordian", B. Prus - "Lalka", H. Sienkiewicz - "Trylogia", A. Dumas - "Trzej muszkieterowie", A. Saint-Exupery - "Mały Książe"; "Ziemia, planeta ludzi", J. Steinbeck - "Na wschód od Edenu", J. Twardowski - "Śpieszmy się", W. Broniewski - "Anaka", Z. Nałkowska - "Dzienniki czasu wojny".

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata