profil

Efekt cieplarniany

poleca 85% 122 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany (efekt szklarniowy) – jest zjawiskiem podwyższenia temperatury planety. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia.

Przyczyną efektu cieplarnianego jest ciągłe gromadzenie się gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi. Powoduje to rozwój przemysłu oraz spalanie węgla , ropy naftowej, a także emisja metanu w rolnictwie, wypalanie i wycinanie lasów, motoryzacja, zużywanie zbyt dużej ilości energii itp. Każdy z nas produkuje rocznie ok. 10ton gazów cieplarnianych i wytarza tyle samo ton śmieci!!! ZADBAJ O ZIEMIĘ!

Jak Powstaje efekt cieplarniany

Skutki efektu cieplarnianego…
Najgroźniejszym skutkiem efektu cieplarnianego jest globalne ocieplenie klimatu, ponieważ spowodować to może podniesienie poziomu mórz i wód na kuli ziemskiej. Zostaną one napełnione wodami topniejących lodowców i najprawdopodobniej zatopią wyspy i kontynenty. Wzrost temperatur spowoduje przesunięcie stref klimatycznych o 150-500 km w kierunku biegunów. To znaczy, że zwiększą się opady, i coraz częściej będą występowały huragany, powodzie i upały. Szybkie zmiany klimatu mogą zaburzyć równowagę w ekosystemach, czyli spowodować to może wyginięcie wielu gatunków o małych zdolnościach adaptacyjnych (o małych zdolnościach przyzwyczajenia się do nowego środowiska). Jednym ze skutków jest także wysychanie jezior i wód co wiąże się z niedostatkiem żywności, głodem w różnych częściach świata.

Jak zapobiegać efektowi cieplarnianemu i jego skutkom?
Zapobieganie efektowi cieplarnianemu jest proste oto propozycje:
• Wprowadzenie nowych technologii w przemyśle i motoryzacji
• Zastępowanie zwykłej energetyki przez najnowszą technologię energetyczną ( energia geotermalna, biomasa, wiatr itp.)
• Zastopowanie procesu wycinki drzew, oraz sadzenie nowych lasów, szczególnie na terenach gdzie jest ich mało
• Zmiana paliwa na bardziej ekologiczne
• Używanie żarówek i sprzętów energooszczędnych
• Założenie filtrów na kominy
• Poprawa izolacji cieplnych budynków

Wnioski:
Jeżeli nie będziemy dbać o naszą planetę za kilka lat może pozostać na niej tylko woda. Zadbajmy o środowisko, w którym mają żyć nasze dzieci i my sami. Nie pozwólmy ,aby nasza planeta została zniszczona przez nas samych, zadbajmy o nią jak tylko możemy!

Wstawcie tam jeszcze ze 2 zdjecia -wykres temperatury i coś tam ;p

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata