profil

Solidarność

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

To był szczególny rok, bogaty w wydarzenia zarówno radosne jak i te bardzo bolesne. Nie ma już wśród nas osób tak bardzo nam drogich, którym Solidarność i Polska tak wiele zawdzięczają.

Najpierw odszedł Jan Nowak – Jeziorański, który na falach eteru przez lata komunistycznego zniewolenia mówił głosem wolnej Europy i rozpalał wśród swoich rodaków nadzieję i wiarę, że nadejdzie dzień, kiedy jutrzenka swobody zabłyśnie znowu nad Warszawą i Polska odzyska upragnioną wolność.

A potem był kwiecień... i oczy świata zwróciły się w stronę Watykanu, gdzie do ostatniej swojej podróży przygotowywał się Jan Paweł II...

Ojciec Święty swoim słowem i przykładem mówił nam, czym jest "solidarność", jaki jest jej prawdziwy sens. Kulminacją papieskiego nauczania był moment Jego odejścia. Wtedy miała miejsce prawdziwa eksplozja solidarności. Miliony ludzi na całym świecie bez względu na pochodzenie, narodowość, wyznanie i poglądy potrafiły przejść ponad podziałami i zjednoczyć się w braterskim uścisku rąk i serc oraz w duchowej i modlitewnej łączności z umierającym Papieżem. Trudno o lepszą definicję solidarności...

Poczucie jedności i wspólnoty przeżywaliśmy także w 1980 roku, gdy rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Jego srebrny jubileusz obchodzony w tym roku był szczególną okazją do podsumowań, refleksji na temat tamtych sierpniowych wydarzeń, znaczenia Solidarności, roli jaką odegrała oraz jej wpływu na losy Polski i świata.

Przez cały rok odbywały się liczne uroczystości o zasięgu krajowym, regionalnym, a także międzynarodowym. Organizowano wystawy, konferencje, koncerty, imprezy sportowe, pielgrzymki, konkursy i festyny. 25-lecie Solidarności obchodzono także poza granicami Polski, m.in. w Brukseli, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i RPA.

Głównym punktem obchodów 25-lecia była Msza św., odprawiona przy Pomniku Trzech Krzyży dokładnie w rocznicę podpisania gdańskich Porozumień Sierpniowych. Przewodniczył jej Metropolita Krakowski ks. abp Stanisław Dziwisz.

Po południu, w tym samym miejscu, uroczyście podpisano akt erekcyjny pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, które powstanie na terenie Stoczni Gdańskiej. Natomiast wieczorem odbył się koncert, podczas którego zabrzmiał utwór symfoniczny specjalnie skomponowany na tę okazję przez Jana A. P. Kaczmarka.

Dzień wcześniej, w gdańskiej hali Olivia miał miejsce uroczysty Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", w którym oprócz byłych i obecnych działaczy związkowych uczestniczyła liczna grupa gości z kraju i zagranicy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy - ks. abp Tadeusz Gocłowski, Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek, a także przedstawiciele międzynarodowych związków zawodowych.

Delegaci XVIII KZD wystosowali list do Papieża Benedykta XVI, a w specjalnej Laudacji oddali hołd pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Z okazji 25-lecia "S" uczestnicy Zjazdu przyjęli również specjalne stanowisko oraz skierowali Posłanie do pracowników, w którym podkreślono, że zrzeszanie się w wolne związki zawodowe jest niezbędne dzisiaj, tak jak było 25 lat temu, bo o godność człowieka i prawa pracownicze trzeba ciągle walczyć. Tam, gdzie pracownicy zrzeszają się, naruszeń praw pracowniczych jest znacznie mniej i dochodzi do dialogu między pracodawcą a zorganizowanymi pracownikami.

Po zakończeniu części oficjalnej miał miejsce uroczysty koncert pt. "Honor jest wasz Solidarni", w którym wystąpili m.in. Andrzej Seweryn, Jan Pietrzak, Anna Maria Jopek, Jan Peszek, Iwona Loranc, Wojciech Młynarski, Jan Pietrzak, Krystyna Prońko, Sambor Dudziński, Maciej Maleńczuk, Alicja Łydka, Adam Nowak, Maciej Pietrzyk i Wojciech Waglewski.

W tych dniach odbywała się także międzynarodowa konferencja "From Solidarność to freedom", która rozpoczęła się 29 sierpnia w Warszawie, a zakończyła 31 sierpnia w Gdańsku. Uczestniczyły w niej liczne delegacje z kraju i zagranicy, a wśród nich byli obecni m.in. sekretarz stanu w administracji prezydenta USA Jimmiego Cartera, Zbigniew Brzeziński, Timothy Garton Ash, historyk Brytyjski, Siergiej Kovaliov rosyjski obrońca praw człowieka oraz francuski myśliciel kardynał Jean-Marie Lustiger.

Z pewnością największym wydarzeniem muzycznym tegorocznych obchodów był koncert francuskiego wirtuoza muzyki elektronicznej – Jeana Michela Jarre’a, który odbył się 26 sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej. Jego koncert "Przestrzeń wolności" zgromadził ponad 100 tys. widzów. Oprócz znanych przebojów Jarre zaprezentował także nowe utwory oraz kompozycję nieoficjalnego hymnu Solidarności - "Mury".

Rok 2005 – obchodzony jako "Rok Solidarności" powoli przechodzi do historii. Nie możemy natomiast pozwolić, aby przeszła do historii idea solidarności, od której wszystko się zaczęło i od której wziął nazwę nasz Związek. Dlatego tak ważne jest nieustanne dbanie o te wartości, uczenie się ich, odkrywanie wciąż na nowo i wcielanie w życie. Bo tak jak nie ma Solidarności bez wolności, Solidarności bez miłości, tak również nie ma racji bytu Solidarność bez solidarności.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty