profil

Literatura pokazuje różne oblicza władzy

poleca 85% 1664 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W literaturze możemy ujrzeć wiele ciekawych utworów o różnych zagadnieniach, również o władzy. I tu rodzi się teza iż literatura pokazuje różne oblicza władzy. Spróbuję to uzasadnić chociażby kilkoma argumentami.

Nawiązując do tematu chciałabym podkreślić, że rodzajów takiej władzy jest kilka ale ja odwołam się do trzech argumentów. Ale aby potwierdzić moją tezę , warto byłoby najpierw wytłumaczyć pojęcie władza. Władza - to możliwość wywierania przez jednostkę bądź grupę rzeczywistego wpływu na istotne okoliczności życia przez ukierunkowywanie własnego postępowania (władza nad sobą - indywidualna) lub postępowania innych osób (władza nad innymi - społeczna). Władza wykraczająca poza panowanie jednostki nad sobą - czyli władza społeczna - jest zdolnością ukierunkowywania zachowań innych ludzi niezależnie od tego, czy jest to zgodne z ich interesem i wolą. Gdzie przeważa zgodność interesów i woli współzależnych osobników - tam zbędne stosunki władcze. Teraz gdy już wiemy co to jest władza możemy przejść to potwierdzenia mojej tezy argumentami.

Pierwszym argumentem jest władza rodzicielska. Jest to jeden z rodzajów władzy gdzie dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winne jest rodzicom posłuszeństwa. Taka władza istnieje w każdej rodzinie w której jest dziecko, jest to jeden z głównych obliczy
władzy. Przykładem takiej władzy z literatury jest ,,Skąpiec” gdzie ojciec Harpagon nie pozwolił synowi na ślub, co było pewnym obliczem tej władzy.

Drugim argumentem jest władza państwowa. Jest to kolejne oblicze władzy i jest to typ władzy uniwersalnej, ogólnospołecznej, obejmującej ludzi zamieszkujących określone terytorium, sprawowanej przez specjalny aparat, wyodrębniony od ogółu ludności; władza państwowa opiera się w ostateczności na groźbie użycia przemocy fizycznej w formach przewidzianych prawem, przy czym rządzący mają współcześnie monopol dysponowania siłą fizyczną. W większości państw panuje taka władza. W literaturze także mamy przykład takiego rządu. Takim przykładem jest ,,Folwark zwierzęcy” gdzie władca był jeden, Napoleon.

Trzecim argumentem jest władza sprawowana przez władcę (króla, cesarza, faraona.) Taka władza jest sprawowana przez jedną osobę i wszyscy są jej podporządkowani. Na przykład takiej władzy można dać wiersz ,,Z legend dawnego Egiptu, gdzie władze sprawował faraon.

Reasumując moja teza została potwierdzona trzema argumentami który każdy z nich jest poparty przykładem, a więc uważam że jest to dobitny dowód iż moja teza że literatura pokazuje różne oblicza władzy jest słuszna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata