profil

Które z osiągnięć odrodzonej Polski uważasz za najważniejsze ?

poleca 83% 713 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Za najważniejsze uważam budowę Gdyni. Utworzenie Wolnego Miasta Gdańsk i nieprzychylna Polsce polityka władz niemieckich w mieście, odcięły Polskę po pierwszej wojnie światowej od największego portu bałtyckiego.

Rząd Rzeczpospolitej Polski musiał zainicjować budowę nowego portu znajdującego się w pełni pod kontrola Polską. Wybrano mała wioskę rybacką w Gdyni. Dzięki budowie linii kolejowej Górny Śląsk-Gdynia możliwy był wzrost eksportu węgla polskiego drogą morska.

W latach 1924-1939 intensywnie rozbudowywania Gdyni. Przeobraziły się w duże nowoczesne miasto i największy port na Bałtyku, zdolny do przeładunku 9 mln ton towarów rocznie. Rozbudowa Gdyni pozwoliła też stworzyć flotę polską. Rzecznikiem budowy portu i miasta był zwłaszcza wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.

Było to najważniejsze osiągnięcie, ponieważ z czasem zaczęto rozbudowywać port handlowy, na pasażerski i wojenny. Rozwiną się przemysł stoczniowy, elektroniczny, rybny, chłodniczy. Dzięki rozwijającemu się przemysłu w dzisiejszych czasach doczekaliśmy się pięknego portu.

Dzięki niemu do Polski przypływają statki, które w szybkim czasie wyładowują i władowują towar. Taki port jest usprawnieniem dla statków i ozdobą państwa, którym można się chwalić, że mamy taki port o takiej długiej tradycji.

Dzięki budowie portu była możliwość szybkiego dostarczania drogą morską produktów z całego kraju.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta