profil

Naturalne sposoby sterowania płodnością - naturalna antykoncepcja

poleca 85% 232 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Naturalne sposoby sterowania płodnością(naturalna antykoncepcja):
- Metoda kalendarzowa
- Metoda termiczna
- Kalendarzyk małżeński
- Obserwacja śluzu metodą Billingsów
- Metoda wykorzystująca testy biochemiczne
- Stosunek przerywany

Metoda kalendarzowa - OGNIO-KNAUSA


By ją stosować kobieta musi wstrzymać się od współżycia w okresie cyklu, kiedy następuje owulacja. Aby metoda była skuteczna kobieta musi przez co najmniej pół roku notować odstępy międzymiesiączkowe. Jeżeli jej cykl jest regularny, będzie znała swój cykl, mniej więcej w połowie cyklu (12-16 dzień) występuje jajeczkowanie. Wtedy może dojść do zapłodnienia to tzw. owulacja. Jajeczko żyje przeciętnie 12-48 godzin, natomiast plemniki w drogach rodnych utrzymują zdolność do zapłodnienia przez 48-72 godzin. Znając te dane kobieta może obliczyć swój okres płodny to od 10-18 dnia cyklu.
Metoda ta sprawdza się tylko, jeżeli kobieta regularnie miesiączkuje. Długość cyklów może się zmienić!

Metoda termiczna


Polega ona na badaniu temperatury. Temperatura jest niższa od miesiączki do jajeczkowania. Natomiast od jajeczkowania do następnej miesiączki, temperatura jest wyższa. Okres płodności przypada na dni, gdy temperatura ciała kobiety z niższego poziomu przechodzi w wyższy. Wtedy następuje jajeczkowanie. Trwa to co najmniej 9 dni. Okres niepłodności po jajeczkowaniu zaczyna się 4 dnia ustalonej temperatury wyższej i trwa do kolejnej miesiączki.

ZASADY:
1. przed mierzeniem temperatury termometr powinien być wstrząśnięty
2. temperaturę mierzyć rano, przed wstaniem z lóżka, o tej samej porze
3. temp. Mierzyć w pochwie, odbytnicy lub jamie ustnej przez 5 min
4. odnotować wynik
5. posługiwać się tym samym termometrem

Kalendarzyk małżeński


Polega na statystycznym wyliczeniu dni płodnych. Może się opierać na metodzie termicznej i metodzie Billingsów.

Metoda Billingsów


Metoda ta opiera się na obserwacji zmian wyglądu śluzu znajdującego się w pochwie. Okres niepłodności przed jajeczkowaniem to okres suchy. Okres płodności rozpoczyna się w momencie gdy kobieta odczuwa wilgoć w okolicach wewnętrznych narządów płciowych. Wtedy może zaobserwować śluz. Każdego dnia powinny być oceniane: ilość, lepkość. połysk, przezroczystość, ciągliwość śluzu. Owulacja występuje ostatniego dnia, w którym śluz jest śliski, ciągliwy, obfity i przejrzysty.

Metoda wykorzystująca testy biochemiczne


Metoda ta polega na oznaczaniu w ślinie lub w moczu hormonów płciowych oraz ich metabolitów, co umożliwia ocenę czy w danym dniu kobieta jest płodna. Wadą tej metody są trudności interpretacji wyniku testu w przypadku zmiany składu chemicznego śluzu, śliny i moczu w czasie choroby lub stosowania leków.

Stosunek przerywany


Polega on na usunięciu członka z pochwy przed wytryskiem. Pewność tej metody jest niewielka. Często przed wytryskiem do pochwy dostają się plemniki zdolne do zapłodnienia.

PODSTAWOWE SKŁADNIKI ODŻYWCZE PODCZAS CIĄŻY I PO NIEJ


- WAPŃ – niezbędny w prawidłowym rozwoju kości i zębów dziecka. Produkty bogate w wapń: biały chleb, orzechy, sardynki, ser półtłusty, chude mleko, twarożek
- BIAŁKO – niezbędne przy wzroście dziecka podczas ciąży. Źródłem białka są: jajka, żółty ser, jogurt, drób, chude baranie lub wołowe mięso, soczewica, ryby, masło orzechowe, fistaszki
- WITAMINA C – pomaga rozwoju łożyska, podnosi odporność na infekcje i pomaga w przyswajaniu żelaza. Produkty bogate w witaminę C: pomidory, kapusta włoska, kalafiory, papryka czerwona i zielona, grapefruit, pomarańcze, truskawki, ziemniaki.
- Błonnik – zapobiega zaparciom. Źródłem błonnika są: orzechy, chleb razowy, makaron z mąki razowej, niełuskany ryż, pory, rodzynki, maliny, zielony groszek, suszone morele
- KWAS FOLIOWY – niezbędny dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka. Źródło: brokuły, szpinak, chleb razowy, fistaszki, orzechy laskowe
- ŻELAZO – dziecko musi zmagazynować zapasy na okres po urodzeniu, natomiast organizm kobiety zwiększa produkcję krwi. Źródło: tuńczyk, szpinak, suszone morele, wątroba, chude baranie lub wołowe mięso.

Podczas ciąży powinno się unikać:
- Soli
- Konserw
- Mrożonek
- Serów dojrzewających
- Alkoholu
- Kawy, herbaty, kakao
- Cukru

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata