profil

Antykoncepcja postkoitalna

drukuj
poleca 85% 419 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Antykoncepcja postkoitalna, zwana inaczej „antykoncepcją po...” może być stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie można jej zalecać jako rutynowego sposobu zapobiegania ciąży. Klasycznymi wskazaniami są: uszkodzenie prezerwatywy – pęknięcie lub zsunięcie w czasie współżycia, gwałt, odmowa zastosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji przez partnera, błąd w przyjmowaniu tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, nieskuteczny stosunek przerywany.

Mechanizm działania hormonalnej antykoncepcji po stosunku z zastosowaniem Postinor (45 zł/ 4 tabletki) polega na zapobieganiu, a nie usuwaniu ciąży. Dlatego nie można tego preparatu zaliczyć do środków wczesnoporonnych .Tabletki stosowane w antykoncepcji po... działają efektywnie do 72 godzin po pierwszym niezabezpieczonym współżyciu.
Preparat Postinor przyjmuje się w dwóch tabletkach, po jednej co 12 godzin. Pierwsza dawka powinna być przyjęta jak najszybciej; nie później niż do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jest to jedyny dostępny na polskim rynku preparat zarejestrowany do tej metody, dostępny wyłącznie na receptę!

Najczęściej po antykoncepcji postkoitalnej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności i wymioty. Mniej uciążliwe dolegliwości to bóle piersi oraz przyspieszenie lub opóźnienie miesiączki. Przeciwwskazań z medycznego punktu widzenia praktycznie nie ma, gdyż dawka hormonów w preparatach jest względnie niska i stosowana krótkotrwale.
Działanie ich uzależnione jest od fazy cyklu miesięcznego w jakim jest w tym czasie kobieta. Tabletki przyjęte przed owulacją - hamują jej wystąpienie - powodując że nie może dojść do ciąży na podobnej zasadzie jak tabletkach hormonalnych. Zastosowane w późniejszym czasie, po owulacji, wywołuje efekt antykoncepcji na innej drodze. Dochodzi do utrudnienia zapłodnienia poprzez wpływ na możliwość przenikania plemników przez śluz. Od stosunku do zapłodnienia mija przecież kilka godzin, w których plemniki muszą dotrzeć do jajowodu. Poza tym dochodzi do spowolnienia transportu zapłodnionej komórki jajowej przez jajowód do macicy co trwa zwykle od 6 do 7 dni. Gdy dotrze ona tu zbyt późno to nie dojdzie do inplantacji - czyli wszczepienia się komórki jajowej do śluzówki.

Każda kobieta w wieku rozrodczym może znaleźć się w sytuacji, w której zaistnieje konieczność zastosowania antykoncepcji po stosunku. Badania naukowe dowiodły, że jest to jedna z metod, dzięki której w znacznym stopniu można ograniczyć liczbę nieplanowanych ciąż i aborcji. A co najważniejsze - jest to metoda bardzo skuteczna i bezpieczna.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
W słownikach:
(0) Brak komentarzy