profil

Dlaczego zadaniem szkoły jest zapoznawanie młodych ludzi z nardowymi arcydziełami ?

poleca 86% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Zadaniem szkoły jest zapoznanie młodych ludzi z arcydziełami literatury narodowej. Takim mianem określane są dzieła należące do przeszłości ocenione przez krytyków . Dzięki takim utworom poznajemy historię i kulturę naszego narodu. Problemy bohaterów tych utworów , ich idee i postawy moralne
są aktualne i dziś we współczesnym świecie. Dlatego tez ważne jest , abyśmy
mieli wskazówkę jak je rozwiązać i czym się w życiu kierować. Arcydzieło odznacza się również pięknym językiem i bogactwem środków artystycznych, a przesłania moralne w nich zawarte są ponadczasowe.
Arcydziełem narodowym w literaturze polskiej jest niewątpliwie „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Ta nasza polska epopeja powstała w czasie zaborów i miała na celu ukazanie naszej tradycji narodowej. Poeta niezwykle obrazowo przedstawił temat zwyczajów i obrzędów wówczas panujących a ich opisy doskonale współgrają tu z doskonałymi obrazami przyrody. Autor starał się stworzyć w "Panu Tadeuszu", możliwie pełny wizerunek szlachty polskiej: zarówno tej zamożnej, jak i zubożałej, zaściankowej. Zachowali oni wierność staropolskim i staroszlacheckim obyczajom. Nadrzędną wartością, określającą szlachtę, jest patriotyzm przejawiający się przede wszystkim, w przywiązaniu się do tradycji i polskości oraz odrzuceniu wzorów cudzoziemskich. Mickiewicz starał się przedstawić staropolskie tradycje jakie obowiązywały w dworku głównych bohaterów utworu- Sopliców. Do szlacheckich zwyczajów należały między innymi opisane grzybobranie i polowanie, które mają swój odwieczny scenariusz.. Natomiast wykreowany w tym utworze Sędzia Soplica to wzór szlachcica polskiego. Zachowuje on dawne obyczaje nie zapomina o domowych obowiązkach gospodarza, sam wszystkiego dogląda. Szanuje chłopów i ich pracę .Ceni sobie rozrywki, uczty, polowania. Jest dobrym Polakiem, a jego dworek to ostoja polskości. To właśnie we dworze Sopliców panował ład i porządek, który wyznaczany był według odwiecznych obyczajów. Dzięki ukazaniu tak pięknej, spokojnej, a przede wszystkim polskiej krainy Mickiewicz nawoływał swoich rodaków do podjęcia walki o swoją ojczyznę. Ukazanie Soplicowa wywoływało u czytelnika tęsknotę za niepodległością swojej ojczyzny i chęć odzyskania wspólnymi siłami wolności dla swojego narodu.
Innym arcydziełem literackim jest powieść Władysława Reymonta pt. ”Chłopi ”. Autor za tę epopeję o życiu wsi w 1925r otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Na przestrzeni czterech pór roku przedstawia w sposób realistyczny losy mieszkańców wsi Lipce w końcu IX wieku. Powieść składa się z czterech części odpowiadającym czterem poro roku. Podział ten uzależnia mieszkańców wsi od przyrody , która narzuca im wypełnianie obowiązków i przyjemności w odpowiednim czasie( wiosna –siew, lato –żniwa, jesień- zbiór plonów, zima –odpoczynek. Bogactwo realiów w opisach domostw ,przyrody, obrzędów i prac polowych stanowi historyczne odzwierciedlenie ówczesnej wsi. Przygotowania Boryny do wesela ,wieczór wigilijny, procesja Bożego Ciała, jarmark, odpust, chodzenie z niedźwiedziem ,przędzenie wełny oraz wiele innych tradycji i zwyczajów zespalało mieszkańców wsi Lipce.
Głównym wątkiem powieści jest romans Jagny i Antka. Powstały przez to konflikt natury moralnej doprowadza bohaterkę do wygnania ze wsi.
Powieść „ Chłopi’ Posiada cechy uniwersalne, ponadczasowe, i ogólnoludzkie. Znajomość tego typu literatury znacznie wzbogaca naszą wiedzę i wrażliwość w kwestii natury moralnej i stosunków międzyludzkich.
Tradycja i zwyczaje opisane przez Reymonta sprawiają, że wzbogacamy nasza wiedze o tym co kiedyś było ważne i kultywowane a dziś w dużym stopniu mało istotne, zapomniane lub nieznane
Za arcydzieło narodowe uważam również „ Potop „ . Sienkiewicza. Akcja utworu toczy się w latach 1655-1657 podczas najazdu szweckiego na tereny Rzeczpospolitej. Na tle burzliwych wydarzeń historycznych rozgrywa się romans głównej pary bohaterów Oleńki i Kmicica. Nieprawdopodobne przygody bohaterów utworu i ich niezwykle czyny sprawiały, ze powieść dodawała otuchy i wiary w zwycięstwo . Dzieło to napisane zostało „ku pokrzepieniu serc”, w czasie kiedy Polska znikneła z mapy Europy, podzielona
między trzech zaborców. Dzięki niej czytelnik dowiadywał się , ze w momencie największego zagrożenia bytu państwowego szlachta Polska potrafiła walczyć i zwyciężać.
Większość utworów literackich wszystkich epok jest ściśle związana z aktualnymi wydarzeniami. W założeniach miały one pełnić różne funkcje, jedne z nich posiadały charakter poznawczy, inne uczyły jak żyć. Wielu pisarzy starało się wpływać na ludzkie zachowanie, kształtować osobowość obywateli i podnosić poziom świadomości ludzi. Arcydzieła , które wymieniłem spełniają wszystkie te funkcje.
Szkoła uczy nas i wychowuje, troszczy się i przygotowuje nas do wejścia w dorosłe życie. Uczy nas, jak podejmować wyzwania i rozwiązywać problemy znajomość narodowych arcydzieł na pewno podniesie poziom naszej świadomości narodowej .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty