profil

Tylko jedno może unicestwić marzenie

poleca 85% 539 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

Temat: „TYLKO JEDNO MOŻE UNICESTWIĆ MARZENIE – STRACH PRZED PORAŻKĄ”

Marzenia są nie odłączną częścią naszego funkcjonowania. Nadają życiu sens oraz posiadają niezwykłą zdolność do mobilizowania człowieka. By spełnić swoje najskrytsze pragnienia, człowiek jest w stanie wiele uczynić. Samo posiadanie marzeń czyni nas szczęśliwymi, a co dopiero ich zrealizowanie. Ważne jest jednak to, że nie zawsze można mieć wszystko, czego się chce. Życie bywa czasem okrutne i nie pozwala na spełnienie naszych celów. Pojawia się wtedy uczucie rozczarowania bądź strach, który potrafi zniweczyć wszystko to co chcemy osiągnąć.
Literatura zna wielu bohaterów którym na przeszkodzie w spełnieniu własnych marzeń stanęła nieubłagana rzeczywistość. Przykładem mogą być „ Kamienie na szaniec” gdzie główni bohaterowie mieli plany na przyszłość. Tylko marzenia podczas tego trudnego okresu trzymały ich przy życiu. Ich celem było dobro ogółu. Dzięki temu potrafili przezwyciężyć zło i szybko podnieść się w chwilach upadku.
Marzenia mogą także sprowadzić na nas nieszczęście. Jeśli bardzo chcemy dostać lepsze stanowisko w pracy, poświęcamy w zamian za nie zdrowie i rodzinę. Czasem marzymy o czymś, a gdy to dostaniemy, nie wydaje się nam już tyle warte. Czasem takie poszukiwanie dobrych stron wydawać się może śmieszne, ale i tak jest zawsze lepsze niż użalanie się nad swoim losem. Człowiek zazdroszczący bogactwa może nie zauważyć swojego szczęścia rodzinnego. Z drugiej strony zazdrość burzy szczęście. Ten, kto zazdrości, widzi zwoje życie jako gorsze.
Natomiast strach to równie ważny aspekt codziennej egzystencji. Bez strachu człowiek poległ by na pierwszym życiowym zakręcie. Potrafi zachować w nas zdrowy rozsądek. Tak jak Antygona, która wbrew zakazom króla pochowała swojego brata. Lecz nie zrobiła tego od razu, ponieważ strach przed śmiercią grożący jej ze strony władcy wymusił na niej rozwagę i umiarkowanie w działaniach.
Literatura oraz życie codzienne dostarczają nam marzenia oraz strach przed niespełnieniem ich. Bez tych dwóch aspektów było by ciężko osiągnąć cokolwiek. Każdy z nas ma marzenia. Od Książkowej Antygony do kolegi siedzącego obok. Strach potrafi zapobiec popełnieniu głupstwa dla tego warto walczyć z rozsądkiem.
Podsumowując powyższe argumenty można wywnioskować, iż marzenie nie zawsze musi się spełnić, bo jeśli nie dodamy do tego odrobiny strachu to możemy minąć się ze zdrowym rozsądkiem i ponieść klęskę.


Wypracował Gumiś

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata