profil

Interpretacja i analiza wiersz „Stokrótki”

poleca 85% 551 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Autorem wiersza jest Juliusz Słowacki. Był on najlepszym wieszczem swojej epoki. Napisał wiele dzieł między innymi wiersz „Stokrótki”.
Tematem opisywanego utworu jest miłość, która nie mogła się rozwijać z powodu niewinnej sprzeczki. Powodem kłótni była błaha sprawa. Niby nic a doprowadziła do usunięcia uczucia na bok a wysunięcia na pierwszy plan niepotrzebnej złości. Osoba mówiąca to nieszczęśliwy mężczyzna, niemogący zaznać szczęścia ze swoją ukochaną. Nasz jegomość przedstawia obraz rozpaczy w najczystszej postaci. Jest załamany nieprzychylnym nastawieniem swojej lubej do niego. Nadawca wypowiedzi lirycznej stara się przekazać nam swój smutek i żal po stracie możliwości życia z najdroższą i najbliższą jego sercu kobietą.
Głównym przesłaniem, ideą wiersza jest to, iż czasem ludzie nie mogą cieszyć się swoim uczuciem do siebie, bo może je zniszczyć mały błąd lub źle wyrażona myśl.
Utwór ma cztery strofy po cztery wersy każda. Pisany jest jedenastozgłoskowcem. Zawiera rymy okalające(abba),żeńskie(sprzeczka-troszeczka),w większości gramatyczne, dokładne. Środki stylistyczne użyte w wierszu to: epitety(„białe kwiatki”), porównanie(„jak te białe kwiatki”), uosobienie(„moje smutki zbiegły się”).Oprócz tego w wierszu użyto archaizmy.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta