profil

Różne oblicza heroizmu. Symbolika dwóch mogił w "Nad niemnem" (E. Orzeszkowa)

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Chciałam zauważyć, że jest to przykładowa praca ,,Jak nie pisac wypracowania'':D Pisala to moja koleżanka, wraz ze swoją siostrą cioteczną i ciocią, po spożyciu znacznej ilości alkocholu.

We fragmencie powiesci E. orzeszkowej ,, Nad Niemnem'' przedstawione są dwa skrajnie rożne oblicza mogił.
W tekście pierwszym mogiła ukazana jest jako spokojna, bezpieczna śmierc, gdzie bohaterowie nie musza martwic się o miejscu spoczynku. Zawdzieczają to dzieki swojej ciężkiej i mozolnej pracy.
Na Ziemi w której kiedyś byla tylko puszcza urosły urodziwe pola przenicy, które przyniosły wiek zysku dla Jana i Cecylii.Choc bywalo ciężko i często niebezpiecznie nie poddawali się.Dzieki temu zboża nasieli, nasadzili różnych roślin, dom wybudowali, a póżniej powstała mała wioska. Wszystko to zrobili swoimi rękoma.
Ich starania zostaly docenione dlatego też mogą być spokojni o swoj spoczynek jak i o to, że ich bliscy zostaną godnie pochowani, na tej samej ziemi. Na tej, na ktorej wszystko wypracowali sami.

Zaś w tekście drugim, mogila ukazana jest jako przypadkowy grob masowy.
Ukazana jest śmierc, gdzie bohaterowie nie byli przygotowani na nagla bezsensowną smierc.Podczas niespodziewanej kleski zmarlo 40 niewinnych ludzi. ZZGINęLI Z DALA OD OJCZYSTEJ ZIEMI. PUSTEJ, ZIMNEJ, GDZIE NAWET ZADNA ROSLINA NIE CHCE ROSNAC.

ZAMIESZCZAM ORGINAL, WSTAWIłAM TYLKO PRZECINKI, BO CIężKO CZYTAć JEDNYM TCHEM:D

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury