profil

Stanisław Branicki

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Konfederacja barska I rozbiór Polski

Stanisław Branicki- jezuita, (ur. 1724r w Krakowie zm. w 1783r w Poznaniu), herbu Gryf, działacz polityczny w czasie Konfederacji Barskiej.

Wstąpił do Zakonu Jezuitów w Poznaniu, gdzie wykładał w Kolegium Jezuickim, w szkole o charakterze uczelni wyższej w mieście. Szkoła miała 16 profesorów. Wykładał takie przedmioty jak: geometria, filozofia, prawo, języki antyczne a także ogrodnictwo. Szkoła, jak na owe czasy, była nowoczesna, gdyż wykłady z nauk przyrodniczych obejmowały również przeprowadzanie doświadczeń. Stanisław Branicki próbował przekształcić Kolegium w uniwersytet, na co otrzymał nawet zgodę papieża, jednak ona została jednak cofnięta, z powodu wystąpienia przeciwko niemu profesorowi z Uniwersytetu Jagielońskiego.

W 1769r wstąpił w szeregi Konfederatów Barskich, najpierw działał w Izbie Konsyliarskiej, a potem po jej zlikwidowaniu wstąpił do wojsk konfederackich. Brał udział w 3 potyczkach: 29stycznia 1770- w bitwie pod Kcynią, 13lipca 1772- w obronir krakowskiego Tyńca i 29listopada 1772-w obronie klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Zagórzu.

Po decyzji papieża o zlikwidowaniu zakonów Jezuitów, przeszedł do zakonu Benetyktynów w Tyńcu. Zmarł śmiercią naturalną.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Historia Polski