profil

Komuniści, którzy padli ofiarą rewolucji

poleca b/d

Lewen jest ofiarą komunizmu, żywym dowodem na to, że rewolucja pożera własne dzieci. Jej ofiarą padają też często przodownicy pracy. Przyjaciel Mateusza Birkuta (Człowiek z marmuru Andrzeja Wajdy) zostaje niesłusznie aresztowany, jeden z braci Talarów z serialu Dom Jana Łomnickiego, przodownik pracy, przeżywa głębokie rozczarowanie z powodu utraconej sławy – to rozczarowanie przyczynia się do nieszczęśliwego wypadku, któremu ulega bohater i ginie...
Ofiarą rewolucji paradoksalnie padają też inteligentni przedwojenni polscy działacze komunistyczni. Szczególnie poruszająca jest historia lewicowego poety Aleksandra Wata, w okresie międzywojennym wielokrotnie aresztowanego i więzionego za swe przekonania. Gdy armia sowiecka wkroczy na polskie tereny, Wat zostanie podstępnie aresztowany i osadzony w komunistycznym więzieniu, a jego żona Ola i mały synek Andrzej osadzeni w łagrze, gdzie cudem przeżyją w nieludzkich warunkach (historię tę znamy m.in. z pamiętnika Oli Watowej Wszystko, co najważniejsze i pamiętnika mówionego Aleksandra Wata Mój wiek).
Niesłusznie aresztowana i osadzona w stalinowskim więzieniu, choć wciąż wierząca w słuszność sprawy komunistka pojawia się też w filmie Ryszarda Bugajskiego Przesłuchanie (postać tę kreuje Agnieszka Holland).

Podoba się? Tak Nie