profil

Struktura wszechświata

poleca 60% 20 głosów

Wszechświat zbudowany jest z miliardów galaktyk, które można uważać za jego podstawowe elementy. Każda galaktyka składa się średnio z około 100 miliardów gwiazd oraz gazu i pyłu. Galaktyki mają różne kształty. Są galaktyki eliptyczne przypominające spłaszczoną kulę, galaktyki spiralne w postaci dysku z wystającymi ramionami i galaktyki nieregularne. Najwięcej gwiazd znajduje się w centrum galaktyk.

Galaktyki występują samodzielnie lub tworzą większe struktury nazywane gromadami galaktyk. Gromady galaktyk skupiają się w jeszcze większe struktury nazywane supergromadami galaktyk, które tworzą długie łańcuchy oplatające puste przestrzenie. Te ogromne struktury utrzymywane są w całości za pomocą sił przyciągania grawitacyjnego.

To co widzimy na niebie, to bardzo często całe galaktyki, które wyglądają z Ziemi jak jeden punkt. Znajdują się one od nas w bardzo różnych odległościach. Ponieważ odległości te są tak ogromne, że światło potrzebuje nieraz miliardów lat, aby dotrzeć z nich do Ziemi, to patrząc w niebo widzimy przeszłość Wszechświata.

poleca 57% 55 głosów

Położenie Ziemi we Wszechświecie

Struktura Opis struktury Układ Słoneczny to układ planetarny, do którego należy Ziemia. Obecnie wiadomo już, że planety krążą również wokół wielu innych gwiazd. Nie wiadomo, czy na którejś z nich istnieje życie. Słońce jest gwiazdą, wokół której krąży 9 planet. Jedną z nich jest Ziemia. Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której panują warunki przyjazne życiu, jakie znamy. Wszystkie planety krążą wokół Słońca zgodnie z prawami Keplera i dzięki...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta