profil

Położenie Ziemi we Wszechświecie

poleca 57% 55 głosów

Struktura Opis struktury
Układ Słoneczny to układ planetarny, do którego należy Ziemia. Obecnie wiadomo już, że planety krążą również wokół wielu innych gwiazd. Nie wiadomo, czy na którejś z nich istnieje życie. Słońce jest gwiazdą, wokół której krąży 9 planet. Jedną z nich jest Ziemia. Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której panują warunki przyjazne życiu, jakie znamy. Wszystkie planety krążą wokół Słońca zgodnie z prawami Keplera i dzięki sile grawitacyjnego przyciągania, której źródłem jest masa Słońca.
Droga Mleczna to jedna z miliardów galaktyk, do której należy Słońce wraz z planetami. Droga Mleczna jest galaktyką spiralną, liczącą około 200 miliardów gwiazd. W jej centrum znajduje się prawdopodobnie czarna dziura. Słońce leży na peryferiach Drogi Mlecznej w pobliżu jednego z jej ramion i obiega centrum galaktyki z prędkością około 250 km/s.
Grupa Lokalna to gromada galaktyk, do której należy Droga Mleczna. Do Grupy Lokalnej należy poza Drogą Mleczną około 30 galaktyk. Wśród nich są dwie nieregularne galaktyki nazwane Wielkim i Małym Obłokiem Magellana, które krążą wokół Drogi Mlecznej, oraz Andromeda,która jest galaktyką spiralną podobną do Drogi Mlecznej.
Supergromada Lokalna to supergromada, do której należy Grupa Lokalna. Supergromady galaktyk są największymi znanymi nam strukturami Wszechświata. Istnienie tak wielkich struktur zawdzięczamy sile grawitacji. Jednak masa obserwowanej materii jest zbyt mała, aby wytworzyć tak duże siły grawitacji, które są w stanie utrzymać w całości te wielkie struktury. Dlatego uważa się, że we Wszechświecie obok świecącej materii istnieje jeszcze ciemna materia, której nie widzimy i nie wiemy, czym ona jest. Ciemnej materii jest prawdopodobnie dużo więcej niż materii świecącej.
Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści