profil

Renesans : Ważni bohaterowie literaccy

poleca 41% 22 głosów

Patriota – obywatel, który kocha swoją ojczyznę i jej dobro stawia ponad swoje prywatne sprawy i nie żałuje dla jej dobra ani sił, ani pieniędzy. Takiego wzorowego bohatera wpisał w swoje Kazania sejmowe Piotr Skarga.

Twórca renesansowy – to człowiek wszechstronny, który nie ogranicza się do jednej dziedziny. Zna języki, ma solidne wykształcenie, a do tego jest np. utalentowanym poetą. Do tego opisu pasują biografie Jana Kochanowskiego oraz Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wzorowy dworzanin – zaprezentowany w Dworzaninie polskim Łukasza Górnickiego; powinien być wykształcony, mówić w obcych językach, znać się na muzyce i sztuce, mieć dobre maniery, szczególnie wobec dam.

Wzór ziemianina – wskazówki, jak osiągnąć ideał,zawarte są w Żywocie człowieka poczciwego Mikołaja Reja.Taki bohater żyje zgodnie z rytmami pór roku, każda z nich przynosi mu nowe przyjemności, ale przy tym jest bardzo rzetelny w wypełnianiu swoich obowiązków związanych z życiem na wsi. W harmonii z naturą szuka spokoju. Nie potrzebuje mądrości z książek, bo jest spokojny i szczęśliwy. Nie boi się śmierci, bo wie, że wszystko w świecie ma swój czas. Podobnego bohatera spotykamy w Pieśni świętojańskiej o Sobótce Kochanowskiego.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści