profil

Renesans : Literatura powszechna

poleca 59% 24 głosów

Dekameron (Giovanni Boccaccio) – jest to zbiór 100 nowel– opowieści, które snuło przez 10 dni 10 osób (siedem kobiet i trzech mężczyzn), którzy uciekli z miasta przed szalejącą tam zarazą. Tematyka tych opowieści to mieszanka miłości (duchowej i cielesnej), zdrad, ekscesów zakonników, mnichów,a także sposobów na zdobycie kochanki.
Hamlet (William Szekspir) – Hamlet jest księciem duńskim;jego stryj zamordował mu ojca i poślubił jego matkę. Jest też narzeczonym Ofelii, którą odrzucił, a która utopiła się z rozpaczy.Z czaszką błazna Yoricka w ręku wygłosił najsłynniejszy monolog, zaczynający się od słów „być albo nie być”.
Makbet (William Szekspir) – słynna historia Makbeta,szkockiego wodza, który uwierzył przepowiedni czarownic,że będzie królem. Wiedziony tą wizją, dokonał królobójstwa, a potem następnych morderstw. Tragedia jest dowodem na to, że nic stałego nie da się zbudować na cudzej krzywdzie.
Orlando szalony (Lodovico Ariosto) – Orlando nieustannie zabiega o ukochaną Angelikę, która jednak ciągle mu się wymyka. W końcu Orlando traci rozum i upodabnia się do dzikiego zwierzęcia o nadludzkiej sile.
Sonety do Laury (Francesco Petrarka) – cykl sonetów napisanych do ukochanej Laury, o której nie wiadomo, czy istniała naprawdę, czy była tylko wytworem wyobraźni poety.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści